Blinken takohet me Abbas, ndërkohë që vazhdon vizita e tretë në Lindjen e Mesme që nga lufta

Blinken takohet me Abbas, ndërkohë që vazhdon vizita e tretë në Lindjen e Mesme që nga lufta

18:52, 30/11/2023

Diplomati i lartë amerikan Antony Blinken u takua më herët me presidentin palestinez Mahmoud Abbas në Ramallah, një qytet në Bregun Perëndimor, dhe i tha atij se SHBA është e përkushtuar për të ndërmarrë "hapa konkretë për të çuar përpara" një shtet palestinez.

Ai "dënoi dhunën ekstremiste kundër civilëve palestinezë në Bregun Perëndimor" dhe tha se do të vazhdojë të këmbëngulë për përgjegjësinë e plotë për ata që janë përgjegjës, tha SHBA në një deklaratë më pas.

Dje dy djem palestinezë, tetë dhe 14 vjeç, u qëlluan dhe u vranë gjatë një inkursioni të ushtrisë izraelite në qytetin Jenin në Bregun Perëndimor të pushtuar palestinez. OKB-ja thotë se më shumë se 230 palestinezë janë vrarë në Bregun Perëndimor që nga 7 tetori, shumica nga forcat izraelite, por tetë nga kolonët izraelitë./BBC - Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco