Shefi ekzekutiv i 'Disney',  Bob Iger, do të largohet patjetër në vitin 2026

Shefi ekzekutiv i 'Disney', Bob Iger, do të largohet patjetër në vitin 2026

14:00, 30/11/2023

Shefi ekzekutiv i Ëalt Disney, Bob Iger, ka njoftuar se do të largohet nga posti në vitin 2026.

Me përfundimin e kontratës së tij aktuale, drejtuesi më i lartë i konglomeratit mediatik do të largohet nga posti për herë të dytë, pasi ai u kthye në kompani në vitin 2022.

72-vjeçari Iger u bë president i ABC në 1994 dhe më pas president dhe bashkëdrejtues i kompanisë mëmë korporative të ABC në 1995 deri në blerjen e saj nga Disney në 1996. 
Iger u bë për herë të parë president i Disney në vitin 2000 dhe pasoi Michael Eisner si Shef ekzekutiv në 2005.

Nën drejtimin e tij, Disney zgjeroi portofolin e saj masivisht, duke blerë Pixar, Marvel, Lucasfilm dhe asetet e argëtimit të 21st Century Fox. 

Iger gjithashtu nxiti rritjen e numrit të parqeve tematike në Azi, me resorte të reja në Hong Kong dhe Shangai.

Iger u tërhoq nga roli i tij si Shef ekzekutiv në vitin 2020 dhe shërbeu si kryetar ekzekutiv deri në fund të vitit 2021. Ai u zëvendësua nga Shefi i ri Bob Chapek.

Chapek nuk zgjati shumë në post. Ai u rrëzua nga bordi në nëntor 2022 dhe Iger u rikthye në grup si zëvendësues i Chapek.

Në një intervistë në Konferencën Dealbook të Neë York Times, Iger zbuloi se ai kishte planifikuar të qëndronte vetëm dy vjet, por e ka zgjatur mandatin e tij deri në vitin 2026. 

Disney tani po ndërmerr një kërkim "të fuqishëm" për drejtuesin e vet të ardhshëm pasi Iger premton se ai "do të shkojë patjetër të japë dorëheqjen” në fund të kontratës së tij aktuale.

Ulja e kostos dhe keqardhja nga Marvel

Iger ka ristrukturuar Disney-n që nga kthimi i tij dhe ka bërë shkurtime me kosto efektive që do të kursejnë 5 miliardë dollarët që kompania u premtoi investitorëve në fillim të këtij viti.

Duke parë përpara, Iger siguroi se ABC nuk ishte në shitje dhe se Disney kishte bërë një "gabim" duke nxjerrë shumë vazhdime dhe duke e shtyrë Marvel të bënte kaq shumë seri për platformën e transmetimit Disney+ të kompanisë.

"Sasia, në rastin tonë, cilësia e kufizuar bëri që Marvel të vuajë shumë," tha Iger. 

Marvel u hap me 47 milionë dollarë muajin e kaluar, një nivel i ulët për serinë MCU. Iger sugjeroi se ky ishte rezultat i filmit që u xhirua gjatë pandemisë COVID-19 dhe mungesës së "mbikëqyrjes në xhirime".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco