George W. Bush homazhe për Henry Kissinger: Një nga zërat më të besueshëm në punët e jashtme!

George W. Bush homazhe për Henry Kissinger: Një nga zërat më të besueshëm në punët e jashtme!

11:15, 30/11/2023

Presidenti George W Bush ishte ndër të parët që i bëri homazhe Henry Kissinger-it duke e përshkruar atë si "një nga zërat më të besueshëm dhe më të veçantë në punët e jashtme", pas vdekjes së ish-Sekretarit të Shtetit në moshën 100-vjeç.

Presidenti i 43-të tha se ai kishte 'adhuruar prej kohësh njeriun që iku nga nazistët si djalë i ri nga një familje hebreje, dhe më pas i luftoi ata në Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara'.

“Kur më vonë u bë Sekretar i Shtetit, emërimi i tij si një ish-refugjat tregoi po aq për madhështinë e tij sa për madhështinë e Amerikës”, shkroi Bush në faqen e internetit bushcenter.org.

“Ai ka punuar në administratat e dy presidentëve dhe ka këshilluar shumë të tjerë. Unë jam mirënjohës për atë shërbim dhe këshillë, por jam shumë mirënjohës për miqësinë e tij. 

Laurës dhe mua do të na mungojë mençuria, sharmi dhe humori i tij. Dhe ne do të jemi gjithmonë mirënjohës për kontributet e Henry Kissinger.'

Presidenti izraelit Isaac Herzog e përshkroi atë si " një nga diplomatët më të mëdhenj". 

“Një adoleshent hebre që iku nga nazistët dhe u bë një gjigant që formësoi politikën botërore me duart dhe mendjen e tij”, shkroi ai.

“E gjithë familja e kombeve është e bekuar edhe sot e kësaj dite nga frytet e proceseve historike që ai udhëhoqi, duke përfshirë hedhjen e themeleve për marrëveshjen e paqes të Izraelit me Egjiptin. 

“Në bisedën tonë të fundit, në të cilën e urova për ditëlindjen e tij, ai më tha: “Mos harroni, unë gjithmonë e kam dashur dhe e kam mbështetur Izraelin dhe do ta bëj gjithmonë”. 

“Presidenti Trump e përshkroi Kissinger si një njeri me “talent, përvojë dhe njohuri të jashtëzakonshme”. Nuk do të ketë kurrë një tjetër si ai. Zoti e bekoftë atë dhe familjen e tij.'

Kryebashkiaku i Nju Jorkut, Eric Adams tha se "mund ta ndjeje praninë e tij kur ai hyri në një dhomë".

“Kissinger iku nga Gjermania naziste për t'u bërë laureat i Nobelit dhe një nga udhëheqësit diplomatikë më të rëndësishëm të shekullit të 20-të.

“Trashëgimia e tij vazhdon të formësojë botën tonë. Në emër të qytetit të Nju Jorkut, i shpreh ngushëllimet e mia familjes dhe të dashurve të tij.' 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco