CIA komploton për të vrarë Kim Jong-unin me toksina radioaktive

CIA komploton për të vrarë Kim Jong-unin me toksina radioaktive

22:26, 29/11/2023

Koreja e Veriut akuzoi agjentët e SHBA-së dhe Koresë së Jugut për një komplot të mundshëm për të hequr diktatorin me toksina radioaktive që dyshohet se janë siguruar nga CIA, shkruan "The Sun". Kjo vjen, pasi drejtori i CIA-s, Mike Pompeo, u takua fshehurazi me liderin e Koresë së Veriut në Phenian, dy muaj përpara samitit famëkeq të Kim dhe Donald Trump në 2018.

Kim e përshëndeti me fjalët: "Z. Drejtor, nuk e mendoja se do të vije. E di që je përpjekur të më vrasësh." Pompeo u përgjigj me shaka: "Z. Kryetar, vazhdoj të përpiqem."

Por rezulton se diktatori i Koresë së Veriut nuk po bënte shaka pasi një burim i afërt me komplotin e vrasjes i tha Daily Beast se kishte një plan aktiv "për të rrëzuar regjimin e Kim" në vitin 2017.

Doh Hee-youn, CEO i Komisionit Qytetar për të Drejtat e Njeriut të të Rrëmbyerve dhe Refugjatëve të Koresë së Veriut, drejtoi punën nga Seuli, Koreja e Jugut.

Doh do të komunikonte me udhëheqësin e komplotit Kim Seong-il, me bazë përtej kufirit në Rusi, në qytetin siberian të Khabarovsk.

"Për dy ose tre vjet, unë pata biseda," me Kim Seong-il, "qëllimi i të cilit ishte të rrëzonte regjimin e Kim", tha Doh për Daily Beast.

Ndërkohë zbulohet se komplotistët kishin planifikuar të shpërndanin USB dhe karta memorie për të përhapur fjalën mbi grushtin e shtetit, duke njoftuar se "udhëheqësi suprem" do të hiqej qafe dhe do të vritej.

Ai shtoi se Seong-il ishte i vetëdijshëm për rreziqet e mundshme të komplotit të tij, duke i thënë Doh: "Në revolucion ka gjithmonë sakrifica. Ne e dinim se mund të ishte e rrezikshme. Dikush duhej të rrezikonte atë që ne do të bënim."

Kuptohet se komploti përparoi deri në pikën kur një rreth i ngushtë ishte gati për të vrarë Kim Jong-un.

Njëri prej tyre besohet të ketë qenë një zyrtar i lartë në elitën e pushtetit që nga sundimi i Kim Jong Il, i cili vdiq në vitin 2011.

Komploti, gjëja më e afërt që dikush i ka ardhur për të shuar diktatorin e Koresë së Veriut, u rrëzua në katastrofë pasi u vërtetua nga media shtetërore e Koresë së Veriut.

Media shtetërore e Koresë së Veriut 'Uriminzokkiri' postoi gjithashtu një video 23-minutëshe në internet në maj 2017 duke u mburrur se komplotistët, përfshirë Kim Seong-il, ishin arrestuar.

Ky rast, megjithatë, nuk është raportuar më parë as nga mediat koreano-jugore apo të huaja, raporton The Daily Beast.

'Uriminzokkiri' nuk e emëroi Kim Jong Un, përkundrazi duke iu referuar atij si "udhëheqësi suprem" dhe duke cituar "prova që CIA dhe NIS kanë komplotuar terrorizëm".

Doh pretendon se, në realitet, drejtuesi i komplotit ishte një "njeri i profilit të lartë në Phenian" misterioz.

Kim Seong-il shfaqet në videon e parë nga The Daily Beast, me sa duket i torturuar, duke rrëfyer se ka organizuar një ekip të ngarkuar me "largimin" e Kim Jong Un nga pushteti.

Seong-il, i cili pretendon se financohet nga NIS, detajon një komplot për të vrarë liderin suprem me një toksinë biologjike ose polonium, e njëjta substancë radioaktive që vrau ish-spiunin e KGB-së Alexander Litvinenko në Londër në 2006.

Një deklaratë nga Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve, zëdhënësi kryesor i propagandës së regjimit, gjithashtu pretendoi se ajo pengoi një përpjekje të mbështetur nga SHBA për të rrëzuar Kim në maj 2017.

Aty thuhej: "Një grup terroristësh të urryer që u infiltruan në vendin tonë me urdhër të Agjencisë Qendrore të Inteligjencës të SHBA-së dhe Shërbimit Informativ Kukull të Koresë së Jugut me qëllim të kryerjes së një terrorizmi të sponsorizuar nga shteti kundër selisë sonë supreme duke përdorur biologjike dhe substanca kimike u kap dhe u ekspozua."

"Kjo tregon qartë natyrën e vërtetë të SHBA-së, si fajtori kryesor pas terrorizmit."

Ministria e Sigurisë së Shtetit pretendoi se një koreano-verior i njohur vetëm si "Kim" ishte paguar për të kryer një sulm me substanca biokimike, por u kap. Për fatin e të dyshuarit nuk u raportua.

Deklarata e KCNA vazhdon duke akuzuar Uashingtonin për përdorimin e luftës kundër terrorit si një pretekst për përmbysjen e qeverive armiqësore.

Ai i përshkroi Shtetet e Bashkuara si një "kameleon" që "ndryshon ngjyrat e tij" në mënyrë që të mund të përmbysë qeveritë, veçanërisht në Lindjen e Mesme, ku përdori kundër-terrorizmin dhe mospërhapjen e armëve për të justifikuar luftërat në Afganistan, Irak dhe Libi.

Sipas 'Uriminzokkiri', NIS dërgoi fonde katër herë: fillimisht 20,000 dollarë, më pas 10,000 dollarë dhe më pas dy këste prej 50,000 dollarësh.

Një vit pasi komploti u prish, Kim Jong-un mirëpriti Pompeon në Phenian për të filluar përgatitjet për samitin Trump-Kim në Singapor në qershor 2018.

Dhe pesë vjet më vonë, në gusht të këtij viti, Pheniani u trondit nga një sulm me bombë, zbuluan burime brenda vendit.

Ajo vjen pasi Kim Jong-un forcoi sigurinë e tij me një falangë truprojash me çantë.

Shpërthimi në kryeqytetin e  Koresë së Veriut u zbulua për The Dong-a Ilbo, një gazetë në Korenë e Jugut, nga një burim që citon dëshminë e banorëve vendas.

Burimi tha se kjo ndodhi brenda dy muajve të fundit dhe se ata nuk mund të përjashtonin mundësinë që ai të kishte në shënjestër një figurë "të rangut të lartë" të regjimit.

Dhe megjithëse shpërthimi mund të kishte qenë aksidental, ose pjesë e një grabitjeje, raporti thoshte se  Kim Jong-un "ndihej i shqetësuar për sigurinë e tij".

Ai tha se ai kishte importuar pajisje të reja për zbulimin e eksplozivëve dhe kishte shtuar roje në ekipin e tij të sigurisë.

Michael Madden, një ekspert kryesor i elitës së Koresë së Veriut, tha:

"Sigurisht që ka pasur një shtrëngim të masave të sigurisë rreth Kim Jong-un."

Çantat, shtoi ai, ishin një mbrojtje kundër vrasësve.

Ai tha: "Këto njihen si çanta balistike.

"Ato janë bërë nga fibra karboni. Përveçse janë të papërshkueshëm nga plumbat, ato gjithashtu mbrojnë dhe nga municionet e tjera me bazë elektronike."

"Nëse vëzhguesit  i transmetojnë rojet në lidhje me aktivitete të dyshimta ose nëse gjuhet një e shtënë, ata mund të ngrenë çantat për të mbrojtur Kim Jong-un."

"Këto çanta gjithashtu shpalosen, gjë që i kthen çantat në një lloj mburoje pëlhure."

"Pra, nëse dikush gjuan Kim-in, ata do t'i hapin këto çanta, do ta rrethojnë dhe më pas do ta mbulojnë derisa të mund të futet në një makinë."

Ai vuri në dukje se Kim Jong-il, babai dhe paraardhësi i liderit të Koresë së Veriut, i kishte pajisur edhe rojet e tij me çantat balistike.

Në rastin e tij, megjithatë, ata i shërbenin një qëllimi të dyfishtë, mbajtja e pajisjeve mjekësore, duke përfshirë një defibrilator portativ, për tiranin e sëmurë.

Madden tha:

"Kjo shtron pyetjen: A përmbajnë këto çantat masa të ngjashme për Kim Jong-un? Sidomos kur mendojmë se truprojat e tij të menjëhershëm po i mbajnë ata përreth."

Analisti theksoi dy raste në prill kur truprojat e Kim mbajtën çantat, një vizitë në agjencinë hapësinore të Koresë së Veriut dhe një ceremoni të prerjes së shiritit në Phenian.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco