Pse rreth 40 pengje izraelite 'mund të jenë zhdukur' në Gaza?

Pse rreth 40 pengje izraelite 'mund të jenë zhdukur' në Gaza?

21:40, 28/11/2023

Izraeli thotë se rreth 240 pengje u morën në Gaza, pas sulmit të 7 tetorit, duke shkaktuar një përpjekje të furishme diplomatike dhe ushtarake për t’i kthyer ata.

Dhe deri të martën, 69 prej tyre ishin kthyer në këmbim të armëpushimit dhe lirimit të të burgosurve nga burgjet izraelite.

Por një ndërmjetës në negociata – kryeministri i Katarit – i tha Financial Times të dielën se “Hamasi nuk ishte në gjendje të gjente rreth 40 gra dhe fëmijë që po mbaheshin atje”.

Në këtë drejtim, gjashtë ekspertë të përpjekjeve për negociatat e pengjeve, të cilët folën për Business Insider, shpjeguan se si Hamasi mund të kishte qenë në gjendje të lejonte pengjet të zhdukeshin në Gaza.

Kaos dhe konfuzion

Scott Walker, një negociator veteran i pengjeve dhe ish-këshilltar kundër terrorizmit në OKB, theksoi rolin e “mjegullës së luftës” në zhdukjen e mundshme të pengjeve.

 “Duhet të vlerësoni se ka shumë konfuzion, me faktin se Gaza është në thelb një zonë lufte”, tha ai për Business Insider, përcjell Telegrafi.

Hamasi mblodhi shumë pengje më 7 tetor dhe Gaza shpejt u gjend në një gjendje kaosi mes sulmeve hakmarrëse izraelite nga të cilat kanë vdekur 14,500 njerëz, sipas autoriteteve të drejtuara nga Hamasi.

 Dhe rënia nga funksioni i internetit dhe linjave të telefonit, së bashku me vrasjen e udhëheqësve ushtarakë të Hamasit nga Izraeli, mund të kenë kontribuar në një skenar ku Hamasi me të vërtetë humbi gjurmët e pengjeve.

Hamasi nuk është i vetmi grup i armatosur në Gaza

Disa ekspertë mendojnë se Hamasi mund të mos jetë në gjendje të japë llogari për të gjithë pengjet, sepse ata mbahen nga grupe rivale që mund të mos duan të arrijnë një marrëveshje.

Brian Carter, ekspert, tha për Business Insider: “Hamasi mund të mos e dijë vendndodhjen e pengjeve të mbajtura nga Brigada e Dëshmorëve të al Aksasë, PIJ [Xhihadi Islamik Palestinez] dhe grupe të tjera më të vogla”.

Ndërkohë thuhet se Xhihadi Islamik Palestinez, një grup rival i Hamasit, pretendoi në një deklaratë të postuar nga aleati i saj, Hezbollahu i Libanit, se kishte më shumë se 30 pengje, rreth një të tetën e totalit.

Ai grup tha se nuk do t’i lirojë ata derisa të lirohen të gjithë të burgosurit palestinezë të mbajtur nga Izraeli, sipas The Wall Street Journal – një kërkesë shumë më e madhe se sa ka bërë Hamasi.

Ndërsa Hans-Jakob Schindler, një drejtor i lartë i projektit jofitimprurës kundër ekstremizmit, i tha BI se grupe si PIJ mund të kërkojnë “të luajnë situatën në avantazhin e saj”.

Sipas Schindler, Hamasi jo vetëm që po negocion me Izraelin, por po merret edhe me “negociatat e brendshme palestineze” për të rimarrë pengjet nga grupet e tjera.

Ai shtoi: “Kjo është situata më komplekse e pengjeve që kam parë ndonjëherë, jo vetëm për shkak të numrit të pengjeve, por për shkak të numrit të grupeve që mbajnë pengje dhe ato grupe nuk i përgjigjen Hamasit”.

Një mundësi arratisjesh dhe vdekjesh

Ekziston gjithashtu një shans që disa nga pengjet mund të kenë shpëtuar, janë transferuar në grupe të tjera ose kanë vdekur, sipas Schindler, përcjell Telegrafi.

“Është gjithmonë e mundur që pengjet mund të arratisen nga kudo që mbahen”, tha ai.

Ai vuri në dukje raportet për Roni Krivoy, një peng izraelit i liruar, i cili thuhet se u shpëtoi për pak kohë robëruesve të tij pasi ndërtesa në të cilën ndodhej u bombardua.

Shindler mendon se ndërsa ishte e mundur që disa të kishin vdekur, Hamasi nuk do ta mbante atë sekret dhe do të kërkonte të fajësonte bombardimet izraelite për vdekjet.

Për të blerë kohë

Rachel Briggs, CEO i grupit të këshillimit të sigurisë The Clarity Factory, ishte skeptike ndaj pretendimeve të Hamasit se nuk mund të gjente njerëz, duke pretenduar se kjo mund të jetë “për të blerë kohë”.

Ndërsa profesor Boaz Ganor, president i Universitetit Reichman të Izraelit, i cili më parë ka këshilluar qeverinë izraelite për antiterrorizmin, i tha BI se ishte dakord me tezën e blerjes së kohës.

“I gjithë procesi për të thënë se ata nuk e dinë është vetëm për një qëllim dhe ky është ngecja”, mendon ai.

Ganor përmendi dy arsye të mundshme për këtë.

Një, tha ai, ishte “zvarritja e fushatës ushtarake të Izraelit”, duke shpresuar se kalimi i kohës do të dobësonte mbështetjen e tij nga aleatët.

“Çdo ditë që kalon, legjitimiteti izraelit bie”, vlerëson ai.

Një tjetër, shtoi ai, ishte që Hamasi të rigrupohej kur të rifillonin luftimet.

“Unë prirem të besoj se do të shohim rezistencë shumë më të ashpër nga Hamasi më pas”.

Të gjitha të mësipërmet

Për Chris White, bashkëthemeluesin e Negotiation Global, i cili ka përvojë në negociatat e pengjeve në Gaza, zhdukja e pengjeve mund të shpjegohet në mënyrë të besueshme nga të gjitha shpjegimet e mësipërme.

Ai tha për Business Insider: “A ka mundësi që disa pengje të kenë ikur? Po. A ka mundësi që disa të kenë vdekur? Po. A ka mundësi që disa të jenë shitur në grupe të tjera nga njerëz të paskrupullt? Po. Dhe a është e mundur në fakt, ishte aq kaotike sa Hamasi nuk e di se ku janë të gjithë? Po”.

 “Të gjitha sa më sipër janë të mundshme”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco