Katari shpreson të zgjasë armëpushimin përtej katër ditësh, thotë Ministria e Jashtme

Katari shpreson të zgjasë armëpushimin përtej katër ditësh, thotë Ministria e Jashtme

08:51, 26/11/2023

Katari shpreson të zgjasë armëpushimin midis Izraelit dhe Hamasit përtej afatit të rënë dakord për katër ditë, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Katarit, Majed Al-Ansari.

“Ajo për të cilën ne shpresojmë është që vrulli që ka sjellë nga lëshimet e këtyre dy ditëve dhe nga kjo marrëveshje prej katër ditësh, do të na lejojë të zgjasim armëpushimin përtej këtyre katër ditëve dhe për këtë arsye të futemi në diskutime më serioze për pjesën tjetër të pengje”, tha Al-Ansari.

Al-Ansari tha se ai vazhdon të punojë me zyrtarë të lartë në Katar për të adresuar shqetësimet nga të dyja anët e konfliktit në lidhje me zbatimin e marrëveshjes së pengjeve.

“Brenda këtij lloj ndërmjetësimi, gjithmonë do të gjeni të dyja palët duke thënë se pala tjetër nuk i është përmbajtur marrëveshjes”, tha Al-Ansari, raporton CNN.

Ai shtoi se nuk mund të konfirmonte nëse ndonjë amerikan do të lirohej në ditën e tretë të armëpushimit.

“Listat dorëzohen në baza ditore. Tani e presim listën për ditën e tretë. Fatkeqësisht, nuk mund të dimë se kush do të jetë në atë listë paraprakisht”, tha ai.

Zëdhënësi i ministrisë tha gjithashtu se Katari po punon me partnerët në Egjipt, Shtetet e Bashkuara dhe të dyja palët e konfliktit për të siguruar që sasia e rënë dakord e kamionëve të ndihmës të lejohet në Gaza.

Al-Ansari iu përgjigj kreut të Komisionit Palestinez për Çështjet e të Burgosurve dhe Ish-të Burgosurve, i cili akuzoi Izraelin se nuk respekton marrëveshjen për lirimin e të burgosurve sipas kohëzgjatjes së vuajtjes.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco