Kina thotë se po e shqyrton informacionin për një balonë spiunazhi mbi SHBA

Kina thotë se po e shqyrton informacionin për një balonë spiunazhi mbi SHBA

10:29, 03/02/2023

Pekin - Kina tha të premten se po i shqyrton informacionet se një balonë përgjuese kineze ka fluturuar mbi hapësirën ajrore të SHBA-së dhe kërkoi qetësi, duke shtuar se "nuk ka ndërmend të shkelë territorin dhe hapësirën ajrore të ndonjë vendi sovran".

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme, Mao Ning tha gjithashtu se ajo nuk kishte informacion nëse një udhëtim në Kinë i Sekretarit të Shtetit të SHBA Antony Blinken i planifikuar për javën e ardhshme do të vazhdonte siç ishte planifikuar.

Në një konferencë ditore, Mao tha se politikanët dhe publiku duhet të mos gjykojnë "përpara se të kemi një kuptim të qartë të fakteve" në lidhje me lajmet për një balonë spiunazhi.

Blinken do të ishte anëtari më i lartë i administratës së Presidentit Joe Biden që do të vizitojë Kinën, duke mbërritur mes përpjekjeve për të zbutur një rënie të fortë në marrëdhëniet midis Pekinit dhe Uashingtonit lidhur me tregtinë, me Tajvanin, të drejtat e njeriut dhe pretendimet e Kinës në detin e Kinës Jugore.

“Kina është një vend me përgjegjësi dhe gjithmonë ka respektuar me përpikëri ligjet ndërkombëtare dhe Kina nuk ka ndërmend të shkelë territorin dhe hapësirën ajrore të ndonjë vendi sovran. Sa i përket balonës, siç e përmenda vetëm tani, ne po e shqyrtojmë dhe verifikojmë situatën dhe shpresojmë që të dyja palët ta trajtojnë këtë së bashku me qetësi dhe kujdes, "tha Mao.

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco