Nis shtetrrethimi në Greqi: 6 arsye të forta për të dalë nga dera ose gjoba e gjoba

Nis shtetrrethimi në Greqi: 6 arsye të forta për të dalë nga dera ose gjoba e gjoba

13:43, 07/11/2020

Athinë - Ndërsa Greqia hyri në një bllokim të përgjithshëm të shtunën, autoritetet kanë thënë që ai do të zbatohet në mënyrë rigoroze, me ndëshkime të ashpra për shkeljet.

Më konkretisht, një gjobë prej 300 eurosh në krahasim me 150 euro që ishte në fuqi deri të premten, do të vendoset nga e shtuna për ata që shkelin rregullat për përdorimin e një maske brenda dhe jashtë, mosrespektimin e distancës sociale dhe për udhëtime jo jetike.

Për më tepër, punëdhënësit që ofrojnë leje të rreme lëvizjeje për punonjësit do të gjobiten 500 euro. Kompanitë që veprojnë në shkelje të masave të reja dhe bllokimit përballen me gjobë prej 3,000 dhe 5,000 euro.

Zëvendës Ministri i Mbrojtjes Civile Nikos Hardalias paralajmëroi se kontrollet për zbatimin korrekt të masave do të jenë gjithëpërfshirëse dhe bëri thirrje për përdorimin racional të lëvizjes duke përdorur sistemin SMS.

Nën sistemin SMS, përdoruesit e telefonave celularë duhet të dërgojnë një mesazh në linjën e telefonit pa pagesë 13033 duke shfaqur numrin që korrespondon me njërën nga gjashtë arsyet e miratuara për të dalë nga shtëpia, me emrin dhe adresën e tyre.

Gjashtë arsyet janë: 1. Vizita në një farmaci ose një mjek, ky i fundit vetëm me takim;

 2. Një vrap  për pazar në një supermarket ose dyqan ushqimesh, ku dorëzimi nuk është si mundësi;

3. Vizita në një bankë kur një transaksion në internet nuk është i mundur;

4. Sigurimi i ndihmës për dikë në nevojë ose ndjekja e fëmijëve për në shkollë;

5. Pjesëmarrja në një funeral ose ushtrimi i të drejtave të vizitës prindërore;

6. Ushtrim fizik ose ecje me një kafshë shtëpiake - deri në dy persona mund të merren me këto aktivitete me kusht që të mbajnë një distancë prej 1.5 metra nga njëri-tjetri.

Hardalias sqaroi gjithashtu se udhëtarët që mbërrinin në fluturime nga jashtë dhe ata që hyjnë nga kufiri tokësor janë të detyruar të paraqesin një test negativ (PCR) për koronavirusin me një test të marrë deri në 72 orë më parë.

Ndërkohë të premten, Organizata Kombëtare për Shëndetin Publik raportoi 2,448 konfirmuar infeksione koronavirus dhe 14 vdekje, duke i çuar rastet e përgjithshme që nga fillimi i krizës shëndetësore në 52,254 dhe vdekje në 715.

Numrat janë pak më të mirë se shifrat rekord të së enjtes me 2,917 teste pozitive dhe 29 vdekje, por janë ende alarmante, veçanërisht në dritën e kufizimeve të sistemit shëndetësor publik.

196 pacientë me Covid-19 janë në ventilator në kujdesin intensiv, një rritje e re nga shifra e së enjtes prej 187.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco