Çka është trekëndëshi i djallit për të cilin po flet Erdogan?

Çka është trekëndëshi i djallit për të cilin po flet Erdogan?

10:21, 07/11/2020

Presidenti i Turqisë, Rexhep Erdogan, e ka shkarkuar nga detyra guvernatorin e Bankës Qendrore, Murat Uysal, pasi vlera e lirës ra në nivel rekord, duke shënuar rënie prej 30 për qind që nga fillimi i këtij viti.

Vendimi për ta zëvendësuar këtë zyrtar u bë përmes një dekreti presidencial dhe u bë publik në gazetën zyrtare në orët e hershme të së shtunës, shkruan The Guardian.

Një dollar amerikan u këmbye me 8.54 lira të premten pasi arriti rekordin e vlerës më të ulët – 8.58, pavarësisht dobësimit të dollarit në kohën kur po vazhdon numërimi i votave në zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara.

Guvernatoi i shkarkuar, i cili më parë shërbente si zëvendësguvernator, ishte caktuar në këtë pozit në korrik të vitit të kaluar, kur Erdogani e kishte shkarkuar paraardhësin e Uysalit, Murat Cetinkaya, për shkak të zemërimit të presidentit që Banka Qendrore nuk e kishte ulur shkallën e interesit për ta nxitur rritjen ekonomike.

Erdogani e ka shpallur veten armik të shkallës së lartë të interesit dhe vazhdimisht ka bërë thirrje për kosto më të ulët të huave. Fundjavën e kaluar, ai tha se Turqia është duke luftuar në një luftë ekonomike me ata që e kanë futur në, siç tha ai, trekëndëshin e djallit të shkallës së interesit dhe këmbimit si dhe inflacionit.

Sidoqoftë, Capital Economics këtë javë paralajmëroi se Turqia është në rrezik që të përballet me një krizë të plotë të valutës, si ajo e vitit 2018, nëse Banka Qendrore nuk cakton politika më të rrepta të valutës.

 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco