Diplomati amerikan kollitet online, homologët evropianë pyesin veten mos i ka infektuar

Diplomati amerikan kollitet online, homologët evropianë pyesin veten mos i ka infektuar

11:15, 03/11/2020

Uashington - Si pjesë e një turneu diplomatik nëpër Evropë në fund të Tetorit, drejtori i Departamentit të Shtetit për planifikimin e politikave informoi gazetarët në Londër rreth strategjisë së administratës Trump ndaj Kinës. Një video e aktivitetit virtual e tregonte atë duke u kollitur të paktën gjashtë herë gjatë diskutimit gjatë një ore.

Zyrtari i lartë i departamentit, Peter Berkowitz, mbajti takime ballë për ballë të njëjtën ditë me zyrtarë britanikë.

Ai kreu takime të ngjashme me diplomatët francezë disa ditë më vonë në Paris përpara se të fluturonte përsëri në Shtetet e Bashkuara në një kompani ajrore tregtare - dhe më pas të dilte pozitiv për koronavirusin.

Udhëtimi i z. Berkowitz dy javë më parë në Budapest, Londër dhe Paris ka zemëruar punonjësit e tjerë të Departamentit të Shtetit që besuan se ishte i panevojshëm. Ka irrituar zyrtarë të huaj të cilët ai mund t'i ketë ekspozuar ndaj virusit. Dhe ka ngritur pikëpyetje në lidhje me kufijtë e diplomacisë personale gjatë një pandemie - veçanërisht pasi rastet përsëri po rriten në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe Evropë.

Protokollet e Departamentit të Shtetit zakonisht bëjnë thirrje për diplomatët që janë duke treguar simptoma të virusit - përfshirë kollitjen e përsëritur - në karantinë derisa të mund të testohen. Pastaj, nëse ato rezultojnë pozitive për Covid-19, ata pritet të qëndrojnë jashtë shtetit derisa të testohen negativisht ose, në raste ekstreme, të mund të kthehen në Shtetet e Bashkuara me një njësi biomjekësore.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco