Protestat e Bjellorusisë vazhdojnë

Protestat e Bjellorusisë vazhdojnë

11:10, 03/11/2020

Protestat masive pro-demokracisë në Bjellorusi vazhduan gjatë fundjavës pas manipulimit të zgjedhjeve më 9 gusht, megjithë dhunën e vazhdueshme policore, ndërkohë që udhëheqësja e opozitës Svetlana Tikhanovskaya  i kërkoi BE të rritë sanksionet.

Evropa duhet të rendisë në listën e zezë "njerëzit dhe kompanitë që mbështesin presidentin Aleksandër Lukashenko", si dhe zyrtarët e tij, i tha ajo Financial Times të dielën.

Ajo gjithashtu bëri thirrje për udhëtime pa viza në BE për bjellorusët e thjeshtë, për të ngritur moralin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco