Sulmi në Vjenë, ky është rrëfimi rrënqethës i kamarierit

Sulmi në Vjenë, ky është rrëfimi rrënqethës i kamarierit

10:00, 03/11/2020

Nga sulmi i mbrëmshëm në Austri, të vrarë mbetën tre qytetarë dhe një nga autoret e këtij sulmi, prej të cilit të plagosur mbetën edhe 15 persona.

Të shtënat e së hënës në Vjenë ndodhën në një zonë mjaftueshëm të frekuentuar, e ngjeshur përplot kafene dhe restorante.

Për këtë ngjarje ka rrëfyer një kamarier 42 vjeçar i cili ishte në kafene kur pa se njerëzit filluan të vraponin brenda përplot tension.

Jimmy Eroglu shprehet për CNN se vizitorët që ishin pjesë e hapësirës ku po punonte, papritur filluan të iknin meqë sulmet me të shtëna nisën.

 “Mysafirët e mi ishin jashtë dhe papritmas filluan të hyjnë brenda, kështu që unë gjithashtu shkova të shikoj dhe pyeta se ”çfarë po ndodh?”, ata thanë se ”ka të shtëna”, tha ai.

Eroglu tha se ai nxori kokën nga dera për të parë se çfarë po ndodhte dhe dëgjoi “të paktën 15 të shtëna”.

“Unë ende nuk mund ta besoj këtë! Të gjithë kishim frikë për jetën tonë”, shton ai.

Ai tregon se mbylli dyert në kafene dhe u tha të gjithë të pranishmëve të qëndronin brenda derisa jo më shumë se tre minuta më vonë policia ishte në vendin e ngjarjes, tha ai.

“Kjo është diçka që ne e shohim vetëm në Irak ose Afganistan, por jo këtu në Austri”, ka thënë ai i shqetësuar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco