Na ktheni faqet porno! Demostrata në Tajlandë kundër bllokimit të faqeve pornografike

Na ktheni faqet porno! Demostrata në Tajlandë kundër bllokimit të faqeve pornografike

09:52, 03/11/2020

Qeveria e Tailandës tha të martën se kishte ndaluar Pornhub dhe 190 faqe të tjera në internet që tregojnë pornografi, duke nxitur zemërimin e mediave sociale për censurimin dhe një thirrje për një protestë kundër vendimit.

Ministri për dixhitalin Puttipong Punnakanta u tha gazetarëve se bllokimi ishte pjesë e përpjekjeve për të kufizuar hyrjen në faqet e internetit të pornografisë dhe bixhozit, duke shtuar se përmbajtja e tillë është e paligjshme sipas ligjit të vendit për krimin kibernetik.

Por shumë përdorues tajlandezë kritikuan vendimin për të mbyllur faqen në një vend që ishte ndërmjet 20 më të shikuarave në ditë  Pornhub dhe që ka një industri të njohur globalisht të seksit.

Një grup aktivist i quajtur Partia Anonime postoi një deklaratë duke thënë: “Ne duam të rikthejmë Pornhub. Njerëzit kanë të drejtë të zgjedhin. ”

Një grup tjetër, duke përdorur hashtagun #SavePornhub, bëri thirrje për një demonstrim për të martën pasdite.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco