VIDEO/ Nxirret e gjallë edhe një vajzë 4-vjeçare në Izmir, 91 orë nën rrënojat e tërmetit

VIDEO/ Nxirret e gjallë edhe një vajzë 4-vjeçare në Izmir, 91 orë nën rrënojat e tërmetit

08:30, 03/11/2020

Ekipet e shpëtimit në Izmir të goditura nga tërmeti në Turqi gjetën një fëmijë katër-vjeçar të gjallë nën mbeturinat 91 orë pas tërmetit. Ajo ëhstë një vajzë, Ayla Gezkin, njoftoi Kryetari i Bashkisë së Izmirit

Numri i të vdekurve nga tërmeti i fuqishëm i javës së kaluar në rajonin e Egjeut të Turqisë është rritur në 102, kanë thënë autoritetet.

Sipas deklaratës së Autoritetit të Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) të Martën, 147 viktima janë ende nën trajtim, ndërsa 847 të tjerë janë lëshuar nga spitalet.

Një total prej 1,464 tronditjesh - 44 prej tyre me një madhësi më të madhe se 4.0 - janë regjistruar që nga tërmeti i së Premtes së kaluar me madhësi 6.6 ballë tronditi Izmirin, qyteti i tretë më i madh i Turqisë që është shtëpia e më shumë se 4.3 milion, tha agjencia.

Dy adoleshentë gjithashtu vdiqën në ishullin grek të Samos, autoritetet greke kishin thënë më herët.

Të paktën 994 njerëz ishin plagosur në Izmir, tha agjencia e katastrofave.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco