Lajmi i fundit

EMRAT- DETAJE/ Konflikti në Laknas, ja kush është autori dhe viktima

Një simptomë e pazakontë e skizofrenisë që mund të shfaqet disa vite përpara diagnozës

Një simptomë e pazakontë e skizofrenisë që mund të shfaqet disa vite përpara diagnozës

10:16, 03/10/2023
A+ Aa A-

Skizofrenia konsiderohet një çrregullim serioz psikiatrik që përkeqësohet me kalimin e kohës

Pacientët më së shpeshti përjetojnë dëmtime të rënda funksionale – humbje të aftësisë për punë, pamundësi për të jetuar në mënyrë të pavarur, funksionim të dëmtuar social dhe izolim nga shoqëria.

Por, nëse skizofrenia njihet herët, kjo mund të lehtësojë ndjeshëm funksionimin e përditshëm të personit të prekur.

Sipas klinikës Mayo, ka disa simptoma që mund të tregojnë se një person vuan nga skizofrenia, por njëra konsiderohet si shenja e parë paralajmëruese, sepse zakonisht shfaqet disa vite para diagnozës përfundimtare, transmeton Telegrafi.

Bëhet fjalë për pagjumësinë. Mjekët shpjegojnë se problemet e gjumit si pagjumësia ose zgjimi i vazhdueshëm gjatë natës i paraprijnë të gjitha simptomave të tjera të skizofrenisë, megjithëse shumë njerëz i injorojnë ato për vite me radhë.

Simptoma të tjera përfshijnë ndryshime të papritura dhe të pashpjegueshme të humorit, halucinacione të pazakonta, preokupim me ide të çmendura, të folur të paqartë, sjellje të çorganizuar dhe humbje të motivimit për hobi që dikur i interesonin personit.

Image

Simptomat mund të ndryshojnë në llojin dhe ashpërsinë me kalimin e kohës, me periudha përkeqësimi dhe faljeje.

Po kështu, disa simptoma mund të jenë gjithmonë të pranishme, ndërsa të tjerat mund të mos shfaqen kurrë, shtojnë mjekët. Tek meshkujt, simptomat e skizofrenisë zakonisht fillojnë në fillim deri në mes të të 20-tave, ndërsa në popullatën femërore simptomat e para zakonisht shfaqen në fund të të 20-tave. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco