Lufta mes bandave në Malin e Zi, detaje mbi vrasjen 1.5 milion euroshe të kokë së grupit Skaljar

Lufta mes bandave në Malin e Zi, detaje mbi vrasjen 1.5 milion euroshe të kokë së grupit Skaljar

10:47, 27/09/2022
A+ Aa A-

Një tjetër i dyshuar është arrestuar në hetimin për vrasjen e Jovan Vukotiqit nga Kotorri (42), lideri i klanit Skaljar, një nga grupet kryesore të organizuara kriminale, shkruan portali Ajansmanisa.

Siç ka bërë të ditur jozyrtarisht Pobjeda , është arrestuar një shtetas malazez, të cilin shërbimet e sigurisë e identifikojnë si një anëtar të lartë të klanit të Kavacit.

“Më 19 shtator, dhjetë nga 12 të dyshuarit e kapur në operacionet serike të kryera në pesë provinca me qendër në Stamboll dhe iu referuan autoriteteve gjyqësore u arrestuan nga gjykata ku u dërguan dhe një person tjetër u kap në operacion”, ai është një portal agjencish.

I dyshuari, marrja në pyetje e të cilit ka përfunduar, është arrestuar nga autoritetet gjyqësore dhe është dërguar në burg.

Sipas Kuririt serb, policia turke në kuadër të hetimeve ka marrë në pyetje edhe M.M., gruaja e Vukotiqit, e cila ishte me të në automjet kur ai u vra.

“Në qendrën tregtare ‘Zorl’ shkuam nga shtëpia ku po qëndronim në Atakoy. Kur ishim në viadukt, pas nesh u shfaq një motoçikletë me shpejtësi të madhe, me dy persona të veshur me helmeta dhe personi i ulur në pjesën e pasme qëlloi”, dyshohet se ka thënë MM.

Hetuesit turq kanë konstatuar se Radoje Zhivkoviq i ka paguar një milion euro e gjysmë kreut të grupit kriminal turk, Binali Džamgoz, për organizimin e vrasjes, i cili u arrestua në Mal të Zi në korrik.

Sipas informacioneve nga mediat turke, një anëtar i grupit kriminal të udhëhequr nga Qafa Bariš, Emirican Sumer, ka qëlluar Vukotiqin, pasi e kishin ndjekur për katër muaj me një pajisje GPS, të cilën policia e gjeti më vonë në bagazhin e makinës në. të cilën e vranë Vukotiqi.

Policia turke ka shqyrtuar 1700 orë filmime në 200 lokacione, duke filluar nga vendi ku u vra Vukotiqi - duke gjurmuar kështu rrugën e motoçikletës dhe duke përcaktuar se Vukotiqi ishte duke u ndjekur nga një automjet në ditën e incidentit.

Sipas policisë, motoçikletën e drejtonin Jakup Dogan, anëtar i organizatës kriminale të udhëhequr nga Bariš Neck, i cili ishte në listën e kuqe të kërkimit të Interpolit, si dhe Emircan Sumer, anëtar i së njëjtës organizatë, i cili qëlloi Vukotiqin.

“Ekipet e policisë zbuluan se E. E, Elanur Tuna dhe Furkan Yesil, anëtarë të organizatës kriminale të drejtuar nga Binali Camgoz, e ndoqën Vukotiqin për katër muaj në një makinë që kishin marrë me qira në Izmir”, shkruajnë mediat turke.

Ata po ashtu kujtojnë se hetimet kanë vërtetuar se lideri i organizatës kriminale “Kavaç” Radoje Zhivkoviq dhe Zdravko Perunoviq kanë dhënë urdhër për të sulmuar Vukotiqin.

Pasi ka konstatuar se organizatat kriminale Camgoz dhe Qafa kanë punuar së bashku për të vrarë Vukotiqin, policia arrestoi Furkan Jesil të premten, më 16 shtator, teksa ai po përpiqej të largohej nga vendi.

Duke zgjeruar operacionin, policia kreu bastisje në Izmir, Zonguldak, Antalia dhe Artvin dhe arrestoi Radoj Zhivkoviç, Zdravko Perunoviq, si dhe shtetasit turq: Elanur Tuna,

Janë ndaluar Emircan Sumer, Iakup Dogan, AS, AI, deputeti, NA, KE, KE dhe CC.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco