‘Italiani i Lalit’ që censuron italianët e RAI-it

‘Italiani i Lalit’ që censuron italianët e RAI-it

11:52, 22/04/2024
A+ Aa A-

Një reportazh investigues i rrjetit publik italian, RAI3, ka bërë bujë jo vetëm në Shqipëri, por është cituar masivisht edhe në mediat italiane.

Por nëse në Itali, mediat e mëdha dhe serioze kanë publikuar pjesë nga reportazhi bombastik, në Shqipëri ky investigim u censurua kryesisht nga mediat e mëdha pranë qeverisë së Edi Ramës.

Më së shumti bie në sy censura që i bëri këtij reportazhi, gazetari italian i shqiptarizuar, Karlo Bolino.

Në mediat e tij është publikuar vetëm një copëz nga reportazhi, ajo që flet për Engjëll Agaçin, figurën kryesore që e lidh Edi Ramën me aferat më të mëdha brenda dhe jashtë vendit.

Por edhe kjo pjesë është cituar vetëm për të ilustruar reagimin e Engjëll Agaçit, që thotë se do të padisë median italiane për këtë raportim.

Vetë Agaçi, i cili u zhduk përpara medias italiane gjatë kohës së investigimit, tani po përpiqet të nxjerrë kokën në mediat shqiptare për të bërë zhurmuesin për një nga shkrimet më të rënda për qeverisjen e Edi Ramës.

Ky investigim shkërmoqi qeverisjen e Edi Ramës dhe praktikisht bëri hi edhe reformën në drejtësi në vendin tonë.

Nëse Shqipëria e Edi Ramës cilësohet prej kohësh si i vetmi narkoshtet në Europë, ky reportazh duket se i vë vulën këtij klasifikimi.

Por përse ‘italiani i Erion Veliajt’, siç njihet Karlo Bolino, vendosi të censurojë këtë shkrim që vjen nga media publike, e cila mbahet nga paratë e taksapaguesve italianë?

Arsyeja është e thjeshtë: mediat që mbahen me paratë e taksapaguesve në Itali kanë të drejtë të kërkojnë llogari për çdo gjë që bëhet në emër të parave të tyre.

Kurse mediat e Bolinos në Shqipëri bëjnë çdo gjë për të përfituar në kurriz të taksapaguesve shqiptarë.

‘Italiani i Lalit’ duhej të jepte llogari prej kohësh për atë që ka bërë në shkelje të ligjit në Shqipëri, duke përfituar që nga trojet e familjeve të vjetra tiranase, e deri te fondet që merr nga xhepi i shqiptarëve.

Por ai mbrohet pas faktit se regjimi në Tiranë, prej të cilit po përfiton edhe ai, është kryesisht një diktaturë e propagandës. Kësaj propagande që u shemb dje në mënyrë brutale duke ekspozuar një regjim të kalbur kriminal, pjesë e të cilit është edhe ‘italiani i Lalit’.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco