VIDEOLAJM/ Gratë e Maqellarës, me hunj përballë Policisë për të mbrojtur burimin e ujit

12:33, 10/12/2022
A+ Aa A-

Gratë e fshatit Kërçisht të Maqellarës, të armatosura me hunj e shkopinj, kanë qenë në krye të protestës për mbrojtjen e burimit të ujit të fshatit nga një projekt i pamenduar i bashkisë, që ua merr atyre ujin për të furnizuar zona të tjera. Fshati nuk ka ujë të pijshëm, ai ujë është i vetmi që përdoret si për të pirë dhe për të vaditur tokat dhe për më tepër, i pamjaftueshëm.

Projekte të tilla të pastudiuara dhe të pakonsultuara me komunitetin kanë revoltuar jo pak herë banorët e komuniteteve në vend. Një i tillë ishte ai i bllokimit të rrugës së fshatit Rinas pranë Tiranës nga ARRSH, që detyroi mijëra banorë t'i binin rreth e qark fshatrave të tjera të Tiranës, kur u duhej të shkonin vetëm 50 metra më tutje.   

LEXO ME SHUME/ ‘Po na morën ujin, na morën shpirtin! Të vdesim dhe le ta marrin! – Revoltë në fshatin Kërçisht kundër projektit

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco