Democrat chief Basha lets slip he has an agreement with Rama over the local elections

Democrat chief Basha lets slip he has an agreement with Rama over the local elections

14:35, 25/09/2021
A+ Aa A-

Today’s meeting of the Democratic Party parliamentary group continued in the tense atmosphere of the preceding ones, with strong arguments between Chairman Lulzim Basha and former Interior Minister Flamur Noka.

Noka accused Basha of reducing to crumbs his political cause against what he used to call “an electoral massacre”.

Basha objected, saying he has spoken about it in every public appearance.

However, what caught the attention was Basha’s statement that if Democrats want local elections it could be arranged in two weeks. The declaration brought Noka’s next reaction. He said that proves there is an agreement between Basha and Socialist Premier Edi Rama.

Basha made efforts to avoid the argument, but Noka insisted Basha’s words are proof of accords between him and Rama.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari25/09/2021 17:11

PO PATJETER QE KA NJE MARREVESHJE AGURZEZE MIDIS RAMES DHE BASHES!!! RAMA I KA PREMTUAR BASHES QE DO TE DOREZOJE BASHKINE E TIRANES DHE LALI PLEHUN TEK SPAK, DO TE BEHEN ZGJEDHJET LOKALE, MAKSIMUMI DERI NE 27 MARS 2022! POR ME KETE GJENDJE KU ESHTE KATANDISUR PD DHE OPOZITA, RAMA ESHTE I SIGURTE QE NUK HUMBET ASNJE BASHKI, PERVEC ATYRE QE PD KA AKTUALISHT! ZGJIDHJA E VETME ESHTE LARGIMI SA ME PARE I LULZIM BASHES DHE GAZRAVE TE TIJ NGA PD!!!!

Vk25/09/2021 16:45

Turp

altini25/09/2021 15:31

Titulli nuk ka fare lidhje me permbajtjen, titulli i genjeshtert, permbajtja e vertete.

t25/09/2021 15:26

Qullashi dhe tradhtari L.B.premtoi se do e bënte kauzë 'masakren zgjedhore',kurse ne fa kt e hudhi ne kosh bashke me berishen. Tani ështe koha te hudhet ai ne kosh

Shto koment

Denonco