Basha refuses to answer reporters’ questions, rejects calls for a Democratic Party Convention

Basha refuses to answer reporters’ questions, rejects calls for a Democratic Party Convention

11:33, 22/09/2021
A+ Aa A-

Democratic Party Chairman Lulzim Basha repeated today there will be neither a referendum nor a convention of the party following his decision to expel former chairman Sali Berisha from the Democrat parliamentary group. The party base has been overwhelmingly against Basha’s decision and asked for a referendum or an extraordinary convention to decide on the matter. Basha has rejected the idea, saying there won’t be a convention to scrutinize the decision of the US government.

He also refused to answer to media reporters’ questions about the situation in the Democratic Party.

"For eight years, Edi Rama accused me as a puppet of Sali Berisha. Yesterday, Sali Berisha accused me as a hostage of Edi Rama. The first is a lie; the second will never happen. Both are sides of the same medal”, Basha said.

“The Democratic Party is going forward, the Democratic Party will lead the popular battle for change, which may come only through removing the regime and returning the country to the democracy rails. This is the mission of the Democratic Party”.

“With regard to claims for referendums and conventions, a Democratic Party Convention that will scrutinize the decisions of the US government will not happen. Our goal is the confrontation with Edi Rama and his regime, all our energy is focused there”, Basha said before leaving the media reporters.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Sas22/09/2021 15:10

Ketu flitet per vendimet e tua jostatutore o mashtrues! Pd nuk eshte organika e departamentit te shtetit por nje org. politik i pavarur i nje shteti demokratik. Sa per ty mendoj se nuk ke qene e nuk do jesh i zoti t’i çosh gjysmen e shqiptareve atje ku mendojne se duhet te jene

Shaba22/09/2021 14:15

Kaq koqe kandari paska qenë ky Lulushi!! Sepse as bibilush nuk mund ti thuash, sepse bibilushi vjen një ditë rritet dhe zmadhohet!!! Me cilin popull do ta rrëzojë regjimin e korruptuar të padronit të vet Rama ky??? Për çfarë demokracie flet ky minoren, kur nuk ia mban byça të bëj votim brenda partisë së vet? Për çfarë demokracie flet ky idiot, kur nuk lejon demokraci brenda partisë së vet?? Misioni i çdo demokrati sot, është të largojë së pari nga partia demokratike pengmarrësin e saj, kukullën e Satrapit të Surrelit dhe ushtarin e Sorosit! Çfarë lidhje kanë vendimet e një qeverie të huaj me një forcë politike opozitare të një vendi tjetër??!!! Qënke komplet legen o rrush!!! Po pse, pjesë apo strukturë e qeverisë amerikane është Partia Demokratike, o plehrë!!! Mos e ngatërro qeverinë e sotme sorosiano-amerikane me SHBA dhe me popullin demokrat e liridashës amerikan!! Sepse nëse një kryetar partie ne SHBA nuk guxon të bëj si ty, sepse e di shumë mirë fundin!!! Ti e ktheve Partinë Demokratike në një parti erdoganiste, putiniste, bashar-al-asaadiste, kim-young-uniste, edviniste, staliniste dhe enveriste, që nuk ka asnjë lidhje me demokracinë, me Amerikën apo me amerikanët!!! Si do të përballesh me Edi Ramën, ti o koqe kandari, o idiot, o injorant?? Me ata 5-6 servilët e gazuar që të vijnë nga pas do ta mundësh Ramën ti!!!!!???

Shqiptari22/09/2021 13:59

PO, PO O LUSH, ËSHTË SHUMË E VËRTETË QË TË DYJA JANË TË GËNJESHTËRTA! ËSHTË SHUMË E VËRTETË QË TI NUK KË QENË KURRË KUKULL I SALI BERISHËS, NUK BËHESH DOT KUKULL I SALI BERISHËS, SEPSE PO TË ISHE VËRTETË KUKULL I SALI BERISHËS, PD-ja DO TË ISHTE MË E FORTË, OPOZITA MË E BASHKUAR DHE DO TË KISHE ARDHUR NË PUSHTET QË NË MAJ 2017!! NUK JE AS PENG I EDVIN KRISTAQ RAMËS, POR TI NË FAKT JE MË KEQ AKOMA, JE NJË KUKULL I MASKUAR E I KORRUPTUAR I EDVIN RAMËS, QË PO KËMBËNGUL TË MBASH PENG PARTINË DEMOKRATIKE PËR TË SHPËTUAR BYTHËN TËNDE!! POR PARTINË DHE DEMOKRATËT, O SOROSIAN I QELBUR, NUK I MBAN DOT KURRË PENG!! IK, LARGOHU SA MË PARË!!! IK, PARA SE SA DEMOKRATËT TË TË PËRZËNË ME SHKELMA BYTHËVE, QË KE 8 VJET QË I MASHTRON DHE I LE NË OPOZITË TË PËRJETSHME!!!

Antirilindas22/09/2021 13:28

"Sa u përket pretendimeve për referendume dhe kuvende, kuvend të Partisë Demokratike për të marrë nën shqyrtim vendimet e qeverisë amerikane nuk ka për të patur.... "thotë Basha Ky nuk di çfarë thotë.... Kuvendi do të meret me ligjsmërinë e zbatimit të Statutit të PD, edhe një kalama e di që një parti nuk mund të ndërhyjë në vendimet e një e qeverisë të shteti tjetër.

Korabi22/09/2021 12:51

Ju o hale thoni demokratet do i prijn ndryshimeve u provuat 4 here me humbjeu ju nuk sjellni ndryshim.cfar mut juristi jeni kur nuk dini me e lexue statutin e partis.Neni 43 i statutit percakton kur mblidhet kuvendi kombtar.Ju nuk ken asnje tager qe ta bllokoni o jurist madein hollande

arqile @gmail .com .22/09/2021 12:50

O LEGEN O BYTHLEPIRESJ I RAME RUGACIT O PIS I SOROSIT LAFGOHU O KELYSH I RAMES .

Luli22/09/2021 12:33

Te humbesh kaq here zgjedhjet dhe mos japesh doreheqjen eshte mungese pergjegjshmerie.Berishes vertet i ka ikur koha por dhe ti se meriton te drejtosh demokratet.BOLL...

ura e vajgurit22/09/2021 12:12

Nuk kthehet regjimi duke ngrene mut me fjale,o mut.

Shto koment

Denonco