Lajmi i fundit

LIVE/ Rama dhe Presidenti i Ukrainës, Zelensky, konferencë të përbashkët për shtyp

Kosovo bans entering of vehicles with Serbian registration plates

Kosovo bans entering of vehicles with Serbian registration plates

09:23, 20/09/2021
A+ Aa A-

The Government of Kosovo has imposed new rules on Serbian vehicles entering the country. According to the decision signed by Interior Minister Xhelal Sveçla, the Serbian vehicles will need to keep temporary registration plates of the Republic of Kosovo. The move comes in response to the decision of the Serbian party to ban cars with Kosovo registration plates, imposing temporary Serbian ones.

All Serbian citizens entering Kosovo will pay €5 for the temporary plates, with a validity of 60 days.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco