VIDEO/ Policia Spanjolle publikon pamjet, si u arrestua shqiptari dhe banda që grabiti Marko Verratti-n në Ibiza

VIDEO/ Policia Spanjolle publikon pamjet, si u arrestua shqiptari dhe banda që grabiti Marko Verratti-n në Ibiza

13:45, 05/07/2022
A+ Aa A-

Policia e Spanjës publikoi pamjet e arrestimit të një bande shqiptaro-spanjolle, e cila grabiti vilën e futbollistit të njohur Marco Verratti në Ibiza.

Policia Kombëtare e Spanjës e shkatërroi bandën e specializuar në vjedhjen e vilave luksoze, e përbërë 6 persona: 5 shqiptarë, njëri spanjoll dhe një grua rumune.

Pamjet e operacionit policor u shpërndanë në Twitter nga Policia Kombëtare e Spanjës:

 

 

Më 2 korrik 2002: Arrestohet shqiptari që i grabiti milionat, Marco Verratti-t, anëtare e bandës dhe një grua

Dy burra, njeri me kombësi shqiptare dhe tjetri spanjolle janë arrestuar në Dénia për grabitjen e milionave të lojtarit Marco Verratti në një vilë në Ibiza, kanë dalë para drejtësisë këtë të premte dhe është rënë dakord për t’i futur ata në burg.

Katër persona të tjerë të arrestuar në Costa del Sol janë liruar nga akuzat, njëri prej tyre në komisariat dhe pjesa tjetër pas miratimit të një vendimi gjyqësor në një komunë në provincën e Malaga. Arrestimet janë pjesë e një operacioni të Policisë Kombëtare spanjolle të koordinuar nga Gjykata e Instruksionit numër 1 e Murcias, ku nisën hetimet si pasojë e një sulmi.

Hetimi policor i lidh anëtarët e bandës së shkatërruar tashmë me afro njëzet sulme ndaj vilave të banuara, konkretisht të një 52-vjeçari spanjoll që jeton në Costa del Sol, kanë bërë me dije këtë gazetë burime të afërta me rastin.

Dy të arrestuarit në Dénia janë mbajtur në komisariat që nga arrestimi i tyre të martën e kaluar, kur zbritën nga trageti ku kishin hipur në Ibiza.

Orët e shtrenjta

Image

Dy të arrestuarit zbritën nga trageti, njëri prej tyre me një makinë që u kontrollua tërësisht nga agjentët dhe u gjetën provat nga plaçka e grabitur me vlerë miliona euro e lojtarit të Paris Saint-Germain, i cili raportoi për vjedhjen e 16 mijë eurove në para, bizhuteri dhe ora luksi, vlerësuar në rreth tre milionë euro nga denoncuesi.

Personi tjetër i përfshirë në grabitje ka zbritur në këmbë dhe ai gjithashtu u arrestua.

Mes sendeve të vjedhura janë nëntë ora Rolex, Patek Philippe, Bulgary dhe Audemars Piguet, si dhe shtatë gjerdanë, tetë palë vathë, dy unaza dhe dy bizhuteri ari.

Çështja deri dje ishte në sekret të përmbledhur dhe dy të arrestuarit në Dénia, të ndihmuar nga avokati Francisco Miguel Galiana Botella, shfrytëzuan të drejtën e tyre për të mos dëshmuar në zyrat e policisë. Megjithatë shtetasi shqiptar u ndalua.

Grabitja u krye në orën njëmbëdhjetë të natës, kur Verratti ndodhej jashtë shtëpisë me familjen dhe disa miq. Për hyrjen e hajdutëve nuk kishin dijeni fillimisht as sigurimi dhe as punonjësit e shtëpisë, të cilët hynë nga çatia në dhomat e katit të sipërm dhe u larguan me një plaçkë të bollshme.

Krahas grabitjes në shtëpinë e Ronaldo, ku Verratti po kalonte pushimet me familjen e tij, Policia ka kontrolluar edhe grabitjet e tjera të kryera në Ibiza për të verifikuar nëse janë të përfshirë apo janë kryer edhe nga hajdutë të tjerë.

Gjashtë persona të arrestuar për grabitjen në shtëpinë ku po qëndron futbollisti Marco Verrati në Sant Josep.

Ibiza- Policia Kombëtare ka arrestuar pesë burra dhe një grua në qytetin Denia të Alicante dhe në Malaga si autorë të dyshuar të vjedhjes së një sasie të konsiderueshme bizhuterish dhe parash në shtëpinë e ish-futbollistit brazilian dhe presidentit të Real Valladolid në Ibiza. Ronaldo Nazario nga Lima.

Sipas burimeve pranë hetimit, katër arrestime janë bërë në Malaga dhe dy të tjerë në Denia dhe nga pesë të arrestuarit, katër janë me kombësi shqiptare dhe një spanjoll, ndërsa gruaja nga Rumania.

Të njëjtat burime kanë treguar për EFE se një pjesë e konsiderueshme e asaj që është vjedhur është nxjerrë nga shtëpia që ndodhet në zonën Cala Jondal, në komunën e Sant Josep de Ibiza, në pronësi të ish-futbollistit.

Në momentin e sulmit nuk kishte njeri brenda dhe kishte shenja se hyrja në vilë ishte e detyruar, sipas burimeve pranë hetimit, të cilët siguruan EFE-në se futbollisti Marco Verratti, një lojtar i Paris Saint-Germain, ishte duke shpenzuar. disa ditë në rezidencën e Ronaldos me familjen e tij.

Denoncimi për grabitjen është bërë në Gardën Civile në orët e para të kësaj të hëne. Ndonëse nuk konfirmohet, vlera e bizhuterive dhe parave të vjedhura mund të arrijë në rreth tre milionë euro./ar.sh/SYRI.NET

Lexo edhe: Arrestohet një shqiptar dhe një spanjoll për vjedhjen 3 milionë euroshe në vilën e Marco Verratti në Ibiza

Lexo edhe: Burg për shqiptarin që i grabiti milionat, Marco Verratti-t në Ibiza: anëtare e bandës dhe një grua

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco