Një vit nga sulmi ndaj KFOR në Zveçan: Autorët duhet të mbahen përgjegjës

Një vit nga sulmi ndaj KFOR në Zveçan: Autorët duhet të mbahen përgjegjës

09:16, 29/05/2024

93 pjesëtarë të KFOR-it, disa prej tyre rëndë, u plagosën një vit më parë në Zveçan, gjatë protestave të dhunshme të organizuara nga serbët për të kundërshtuar marrjen e detyrave të kryetarëve të zgjedhur.

Këto sulme, edhe sot forcat paqëruajtëse të NATO-s i quajnë të papranueshme.

KFOR thekson se sulmet ishin krejtësisht të paprovokuara.

Lidhur me këto sulme ka folur komandanti Ozkan Ulutash. Ai tha se nderon sakrificën e ushtarëve që vunë në rrezik jetën e tyre në mbrojtje të qytetarëve të Kosovës.

“Sot, ne nderojmë shërbimet dhe sakrificat e bashkëluftëtarëve tanë, të cilët vunë jetën në vijën e tyre për të kryer detyrat e tyre për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë, në përputhje me mandatin e gjatë të misionit tonë në OKB. Guximi i tyre ndihmoi në stabilizimin e situatës në zonë dhe parandalimin e një përshkallëzimi të mëtejshëm të dhunës”, tha ai.

NATO pohon se faktet duhet të vërtetohen dhe autorët duhet të mbahen përgjegjës.

Pas dhunës, NATO ka dislokuar rreth 1 mijë paqeruajtës shtesë dhe forca të blinduara më të rënda në Kosovë. Ne kemi rritur praninë e KFOR-it në veri të Kosovës dhe kemi trefishuar numrin e patrullave, duke përfshirë edhe përgjatë vijës kufitare administrative.

Ky ka qenë përforcimi më i madh i kontingjentit tonë në Kosovë në një dekadë; dhe kjo tregon se NATO është e gatshme të ruajë paqen.

“Angazhimi ynë për të kontribuar për sigurinë e qëndrueshme në mbarë Kosovën dhe për stabilitetin rajonal është i palëkundur. KFOR-i vazhdon të ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për të ruajtur një mjedis të sigurt dhe të sigurt, në përputhje me mandatin e tij sipas Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të vitit 1999, në çdo kohë dhe në mënyrë të paanshme, për të mirën e të gjitha komuniteteve që jetojnë në Kosovë,” tha i pari i KFOR-it./Klan Kosova


 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco