Grupi i Krizave ndryshon raportin, pranon se gaboi në raportimin për Banjskën

Grupi i Krizave ndryshon raportin, pranon se gaboi në raportimin për Banjskën

07:09, 29/05/2024

Organizata joqeveritare “International Crisis Group”, e cila ka mision parandalimin e konflikteve në botë, e ka përditësuar raportin më të ri kushtuar Kosovës. Në raport kishte trajtuar situatën në veri të Kosovës.

Raporti është përditësuar në pjesën ku kjo organizatë kishtë thënë se KFOR-i ka negociuar me grupin paraushtarak serb për t’u larguar nga Banjska gjatë sulmit të 24 shtatorit.

Grupi Ndërkombëtar i Krizave (ICG) e ka ndryshuar një pjesë të tekstit të martën dhe për këtë gjë ka dhënë një sqarim.

“Ky tekst u përditësua më 28 maj 2024. Versioni origjinal i këtij raporti gabimisht deklaroi se personeli i KFOR-it negocioi tërheqjen e grupit të armatosur serb nga bllokimi në Banjskë”, theksohet në raportin e ICG-së.

Pjesë nga ky raport u përmendën edhe në një draftraport të prezantuar gjatë fundjavës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s.

Ndërkohë KFOR-i kishte mohuar këtë raportim.

“Kjo është e pasaktë. Në asnjë moment KFOR-i nuk ishte i përfshirë në negociatat e supozuara. Pasi u thirr për të përforcuar praninë e tij, KFOR-i u koordinua ngushtë me Policinë e Kosovës dhe misionin e BE-së për sundimin e ligjit (EULEX) për të rivendosur sigurinë në zonë”, thuhet në komunikatën e KFOR-it.

 “NATO ka mbajtur gjithmonë qëndrimin se faktet duhet të vërtetohen dhe autorët duhet të përballen me drejtësinë. Pas dhunës, NATO ka dislokuar rreth 1000 paqeruajtës shtesë dhe forca të blinduara më të rënda në Kosovë. Ky ka qenë përforcimi më i madh i kontingjentit tonë në Kosovë në një dekadë; dhe kjo tregon se NATO është e gatshme të ruajë paqen”, thuhet më tej në komunikatë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco