Kurti vazhdon takimet me diplomatet amerikane, sot pasdite i shkon në zyrë Zëvendës Ndihmës Sekretarja Chulick

Kurti vazhdon takimet me diplomatet amerikane, sot pasdite i shkon në zyrë Zëvendës Ndihmës Sekretarja Chulick

11:24, 20/05/2024

Kryeministri Albin Kurti do ta presë në takim Zëvendës Ndihmës Sekretaren e Departamentit të Shtetit nga byroja për Demokraci, të Drejta të Njeriut dhe Punë, Nicole Chulick, njofton zyra e tij.

Takimi pritet të fillojë në orën 14:30.

Ky takim vjen një ditë pasi Kurtit në zyrën e tij në Qeveri i shkoi Nënsekretarja amerikane e Shtetit për Diplomaci Publike, Liz Allen.

Allen u takua edhe me presidenten Vjosa Osmani dhe kërkoi zbatimin e të gjitha marrëveshjeve me Serbinë, duke e përmendur themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe si hap thelbësor për anëtarësimin euroatlantik të vendit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco