Nënsekretarja e ShBA-së: Ofrojmë mbështetje ndaj Kosovës në rrugën euroatlantike

Nënsekretarja e ShBA-së: Ofrojmë mbështetje ndaj Kosovës në rrugën euroatlantike

11:07, 19/05/2024

Nënsekretarja e ShBA-së për Diplomacinë Publike, Elizabeth Allen, ka thënë se e vazhdojnë mbështetjen ndaj Kosovës në rrugën e e saj drejt Evropës dhe NATO-s.

Në një konferencë pas takimit me presidenten Osmani, Allen theksoi se ato kanë biseduar edhe për çështje të tjera si për dezinformimin, për të cilën kanë nënshkruar edhe një marrëveshje.

“Jam e emocionuar që jam për herë të parë për vizitë në Kosovë, në frymën e partneritetit të ngushtë ndërmjet SHBA-së dhe Kosovës. Presidentja dhe unë këtë mëngjes e patëm një bisedë produktive rreth dezinformimit, politikëbërjes, mbështetje për shoqërinë civile dhe angazhimin shumëpalësh”.

“Ne po ashtu folëm rreth çështje kritike të rrugës evropiane të Kosovës dhe asaj euroatlantike. Unë e ritheksova se mund ofrojmë mbështetjen më të mirë për Kosovën drejt rrugës evropiane dhe euroatlantike kur ne gëzojmë koordinim të ngushtë”, ka thënë Allen.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco