Serbia nuk lejoi kalimin e qytetarëve të Kosovës, Von Cramon thirrje Beogradit: Ndaloni së turpëruari veten!

Serbia nuk lejoi kalimin e qytetarëve të Kosovës, Von Cramon thirrje Beogradit: Ndaloni së turpëruari veten!

13:19, 17/04/2024

Viola von Cramon, raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, ka reaguar në lidhje me bllokimin e autobusëve nga Serbia në kufirin me Kroacinë.

Me anë të një postimi në rrjetin social “X”, Von Cramon shtoi se Serbia duhet të ndalojë së turpëruari veten dhe duhet të lejojë menjëherë kalimin e qytetarëve që kanë pasaportën e Kosovës.

 “Serbia duhet të ndalojë së turpëruari veten dhe t’i lërë qytetarët që posedojnë letërnjoftimin/pasaportën e Kosovës të kalojnë menjëherë kufirin! Duhet të sigurohet liria e lëvizjes së të gjithëve, pa diskriminim në bazë të kombësisë”, ka shkruar Cramon në “X”.

Një hap i tillë nga Serbia vjen pasi ditën e djeshme në Asamblenë e Këshillit të Europës u votua pro anëtarësimit të Kosovës në KiE.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco