Haradinaj sulmon Albin Kurtin: Ke humbur 'rrugën'! Tërhiqu se po rrezikon seriozisht Kosovën!

Haradinaj sulmon Albin Kurtin: Ke humbur 'rrugën'! Tërhiqu se po rrezikon seriozisht Kosovën!

19:49, 15/08/2022

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj i është drejtuar me një letër publike kryeministrit Albin Kurti, shkruan Syri.net Kosova.

Përmes kësaj letre, Haradinaj ka thënë se Kurti e ka humbur 'rrugën', derisa i ka kërkuar që të tërhiqet, pasi po rrezikon seriozisht Kosovën.

Sipas tij, parametrat e qeverisjes Kurti sot janë, jo vetëm të dëmshëm por edhe të rrezikshëm për vendin.

Më tej, Haradinaj ka thënë se Qeveria Kurti e ka ‘qitë’ në gjunjë ekonominë e vendit dhe bizneset po i çon drejt falimentit. 

Teksa e akuzon atë gjithashtu se në aspektin fetar po nxit tema që rrezikojnë jo vetëm tolerancën fetare, por edhe identitetin kulturor e kombëtar. 

Postimi i plotë:

Po ju drejtohem juve Albin Kurti, kryeministrit të vendit tim,

Nuk është marre me thanë, më falni paskam hyrë në zanat të huaj. Nuk je as i pari as i fundit, që e humb rrugën diku. Është nder e njerëzi me ditë kur me u tërheq.

Parametrat e qeverisjes suaj sot janë, jo vetëm të dëmshëm por edhe të rrezikshëm për vendin:

Në rrafshin politik, e keni ndarë shoqërinë si me thikë;

Në rafshin fetar po nxitni tema që po e rrezikojnë jo vetëm tolerancën fetare që ndër shqiptarë ka qenë vlerë sublime, por edhe identitetin kulturor e kombëtar;

Qeverisja juaj e ka qitë në gjunj ekonominë e vendit;

Bizneset i keni mbështetur për muri e po i çoni drejt falimentimit;

Qasja juaj ndaj komunave është armiqësore;

Shtresen e mesme të shoqërisë, po e shndërroni në kategori sociale;

Mijëra mësues, mjekë, policë, shërbyes civilë, punëtorë të sektorit publik e privat, por edhe të tjerë, sot kanë problem me mbijetu me pagat që ju i keni lënë ne vendnumëro, duke e bllokuar ligjin e pagave, që kish marrë udhë qysh në qeverisjen time, e kur inflacioni ishte zero;

Në vendin ku qeverisni ju, Ministria e Ekonomisë ka shpenzuar zero euro për kapacitetet gjeneruese energjetike, e në verë paralajmëroni reduktime katastrofike të rrymës, deri në 6 orë terr. Me këtë politikë, Kosovën doni me e ngri në dimër.

Po flitet se doni me e ba llugë edhe në procesin e dialogut me Serbinë. Në vend që të insistohet vetëm në marrëveshjen finale për njohje të ndërsjellë, ju sikur doni me nënshkru një dokument për mos-sulmim të ndërsjellë. Ky dokument është nënshkruar në qershor të vitit 1999, dhe Kosova nuk kthehet atje më.

Prandaj po ju drejtohem që ta rishikoni pozicionin tuaj. Është fisnike me ditë kur me u tërheq. Me qeverisjen tuaj, jeni duke e rrezikuar seriozisht këtë vend! Ka diçka më të vlefshme se sa karriga e kryeministrit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco