Sot nis greva e punonjësve të shëndetësisë në Kosovë

Sot nis greva e punonjësve të shëndetësisë në Kosovë

07:33, 25/11/2021

Prishtinë - Këshilli Qendror Grevist i Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës ka bërë të ditur se deri në këto momente nuk u është ofruar asnjë përgjigje e as nuk është caktuar ndonjë takim me krerët institucionalë në lidhje me kërkesat e adresuara tashmë publike.

Andaj sipas kësaj federate, greva e përgjithshme e caktuar për të enjten do të mbahet duke filluar nga ora  07:00 e mëngjesit deri në ora 15:00 në të gjitha institucionet shëndetësore publike të Republikës së Kosovës.

“Këshilli Qendror Grevist kërkon mirëkuptim nga qytetarët e Republikës së Kosovës gjatë grevës respektivisht solidarizim me punëtorët shëndetësor të cilët po e shfrytëzojnë një të drejtë ligjore për kërkesat sublime të tyre siq janë kushte më të mira për punë dhe mirëqenie sociale. Grevën nuk e duam ne por atë po na e imponon injoranca e Qeverisë së Republikës së Kosovës”, thuhet nga FSSHK.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco