Kosovë, rritet ndjeshëm brenda javës numri i pacientëve që kërkojnë trajtim

Kosovë, rritet ndjeshëm brenda javës numri i pacientëve që kërkojnë trajtim

14:41, 05/08/2021

Gjatë kësaj jave numri i pacientëve që kërkojnë trajtim shëndetësor në Kosovë është më i madh se zakonisht. 2,047 pacientë kanë kërkuar përkujdesjen e mjekëve specialist dhe nga këta 126 pacientë janë shtrirë për trajtim të mëtejshëm.

Puna gjatë 24 orëve të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë përmes shifrave më kryesore rezultoi në:

665 vizita specialisti
33 pranime;
174 pacientë të shtruar;
4 lindje, 1 djalë dhe 3 vajza;
9 operacione;
52 hemodijaliza;
Analiza kanë kryer 278 pacientë, që kanë bërë 3,228 analiza;

Shërbime Radiologjike: 96 Rëntgena, 31 Ultrazëra, 13 CT-ja, 1 Mamograf.

Procedura fiziatrike: 34
13 pacientë të shtruar me Covid 19;
6 pacientë në Oksigjenoterapi.
 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco