Në Kosovë, 141 pacientë me COVID në spital, 58 në oksigjen

Në Kosovë, 141 pacientë me COVID në spital, 58 në oksigjen

12:10, 03/07/2020

?Në Qendrën Klinike Universitare të Koovës janë të shtruar 141 pacientë me Covid-19.

Në Klinikë Infektive janë të shtrirë 112 raste me Covid-19 pozitiv, në pulmologji 20 pacientë Covid-19 pozitiv me oksigjenoterapi, kurse në mjekësinë sportive, 9 pacientë me Covid-19 pozitiv, një nga ta i ?intubuar, kurse 5 të tjerë me CPAP dhe? 3 të tjerë me maskë oksigjeni. ?
?
Nga 111 pacientët? e Klinikës Infektive, 58 raste janë duke u trajtuar në reparte me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive.
?
Në repartin e Mjekimit Intensiv të infektives janë duke u trajtuar 6 raste, 2 raste janë në gjendje të rëndë duke u trajtuar me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive, 4 raste janë në gjendje kritike me frymëmarrje të asistuar me respirator.
?

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco