VIDEO/ Nata kur Bill Clinton urdhëroi sulmet ajrore mbi Serbi

VIDEO/ Nata kur Bill Clinton urdhëroi sulmet ajrore mbi Serbi

14:52, 11/06/2019

Si dje, 20 vite më parë, SHBA së bashku me aleatët e NATO’s do të nisnin ndërhyrjen ushtarake kundër Serbisë përmes sulmeve ajrore, duke i sjellë Kosovës lirinë dhe pavarësinë

Pas refuzimit të ‘kasapit’ të Ballkanit, Sllobodan Millosheviç për të vendosur paqen, presidenti i atëhershëm amerikan Bill Clinton dha urdhrin për fillimin e fushatës bombarduese. Sulmet ajrore vazhduan deri me 9 qershor, ku edhe u arrit marrëveshja e Kumanovës.

Expres ka shkëputur pjesë nga fjalimi i ish-presidentit Bill Clinton natën kur filluan sulmet ajrore.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco