Si ka fituar para Russell Brand nga You Tube?

Si ka fituar para Russell Brand nga You Tube?

10:50, 21/09/2023
A+ Aa A-

YouTube ka pezulluar kanalet e Russell Brand nga fitimi i parave nga reklamat për "shkelje" të "politikës së saj të përgjegjësisë së krijuesit".

Platforma e videove tha se po ndërmerrte veprime "për të mbrojtur" përdoruesit e saj.

Ndërkohë, BBC tha se kishte hequr disa programe që shfaqnin komedianin dhe aktorin nga shërbimet e saj të transmetimit.

Kjo vjen pasi ai u akuzua për përdhunim dhe sulme seksuale midis 2006 dhe 2013. Ai mohon pretendimet, duke thënë se marrëdhëniet e tij ishin "gjithmonë konsensuale".

BBC tha se kishte hequr disa përmbajtje që "tani bien nën pritjet e publikut" nga iPlayer dhe BBC Sounds.

Më herët të martën, një zëdhënës i YouTube tha: "Nëse sjellja jashtë platformës së një krijuesi dëmton përdoruesit, punonjësit ose ekosistemin tonë, ne marrim masa".

Vitet e fundit, ish-personaliteti i televizionit dhe radios është ripozicionuar, duke postuar rregullisht video rreth spiritualitetit, politikës anti-establishment dhe së fundmi UFO-ve, për 6.6 milionë abonentët e tij. Ai gjithashtu poston në Instagram, X (i njohur më parë si Twitter) dhe Rumble.

Kanale të tjera të lidhura me faqen e tij kryesore në YouTube përfshijnë Awakening With Russell, Stay Free With Russell Brand dhe Football Is Nice, të cilat kanë rreth 500,000 abonentë mes tyre.

Sara McCorquodale, autore dhe shefe ekzekutive e agjencisë së analizës së mediave sociale CORQ, vlerësoi se Brand fitoi rreth 2,000 deri në 4,000 £ për video në YouTube.

“Ai ndoshta po bënte më shumë të ardhura nga YouTube se çdo platformë tjetër”, tha ajo për BBC News. "Gjithçka ekzistonte për t'i shtyrë njerëzit drejt kanalit të tij në YouTube, kështu që ndoshta ishte një rrjedhë e rëndësishme e të ardhurave që padyshim tani është ndërprerë."

Megjithatë, Rumble po mban ende reklama në përmbajtjen e tij, "kështu që aftësia e tij për të fituar para nuk është ndalur aspak", tha ajo.

Sipas Companies House, kompania e Brand - e quajtur Pablo Diablo's Legitimate Business Firm Ltd - pa asetet e saj neto më shumë se dyfish nga 2 milion £ në 2020 në 4.1 milion £ në 2021.

Lëvizja e YouTube "do të ketë një ndikim", tha zonja McCorquodale. "Por audienca e tij është ende atje. Ata janë shumë të pasionuar, duan përmbajtjen e tij dhe kështu do ta ndjekin."

Ajo parashikoi që Brand mund të nisë një "platformë të pavarur, të bazuar në abonime", ku legjioni i fansave të tij mund të paguanin për të parë videot e tij.

Si fitojnë paratë YouTubers?

Ka shumë mënyra të ndryshme që njerëzit të fitojnë para në YouTube.

Një nga më të dukshmet është nëpërmjet të ardhurave nga reklamat. Pasi fitojnë mjaft shikues, YouTuber-ët mund të kenë reklama që shfaqen para dhe gjatë videove të tyre, duke fituar shuma të ndryshme. Një YouTuber me gjysmë milioni abonentë i tregoi së fundmi BBC se fitoi rreth 10,000 £ nga një video me 1.5 milion shikime.

Por paratë e sakta të bëra nga videot mund të ndryshojnë në mënyrë dramatike dhe të jenë shumë më të ulëta - ose edhe më të larta - se kjo.

Mënyra të tjera për të fituar para përfshijnë anëtarësimet në kanal, ku njerëzit abonohen për të parë më shumë nga përmbajtja jote, si dhe super chat dhe super falenderime, ku një shikues mund të paguajë që mesazhi i tij për krijuesin të shfaqet më i dukshëm.

Por mënyra e madhe se si YouTubers fitojnë para është përmes sponsorizimeve, të njohura si "spons" në komunitet.

Në krye të përshkrimit të të gjithë, përveç videos së tij më të fundit, në të cilën ai komentoi akuzat, Brand ka një spon të vendosur dukshëm. Kompanitë përfshijnë një firmë për kujdesin e lëkurës, një pluhur shtesë ushqimor, një VPN dhe një alternativë kafeje.

Kompanitë paguajnë për sponsorizim të spikatur për videot që fitojnë qindra mijëra shikime dhe në përgjithësi do të paguajnë shumë më tepër për sasinë e konvertimeve - njerëzit që blejnë produktin duke përdorur lidhjen. Kjo mund të jetë çdo gjë nga një e njëzeta deri në gjysmën e çmimit të blerjes.

Është e pamundur të vlerësohet saktësisht se sa është kjo, pasi financat janë dakorduar rast pas rasti. Por mjafton të thuhet, nuk është e pazakontë që një YouTuber të fitojë më shumë para përmes sponëve se çdo burim tjetër të ardhurash në platformë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco