Lajmi i fundit

LIVE/ Adi Krasta në 'A Show'

Stambolli qyteti që nuk fle kurrë

Stambolli qyteti që nuk fle kurrë

13:28, 29/05/2023
A+ Aa A-

 

Stambolli, qyteti turk më i populluar ku përzihen të gjitha kulturat, fetë, kombësitë. Është një nga vendet më të bukura në të gjithë Turqinë. Vetë turqit e konsiderojnë këtë qytet të veçantë. Qyteti që nuk fle kurrë, plot kontraste, si arkitekturore ashtu edhe shije. 

Bizanti, Kostandinopoja dhe në fund Stambolli.

Qyteti ka një histori vërtet mbresëlënëse. Ka qenë ndoshta në epokën e gurit që zonat e para u vendosën. Qyteti u zhvillua intensivisht gjatë shekujve dhe ndryshoi plotësisht. Një rol të madh në zhvillimin e qytetit pati edhe vendndodhja e tij.

Bizanti, pak pasi u riemërua Konstandinopojë, u bë kryeqyteti dhe në të njëjtën kohë vendi më i rëndësishëm i Perandorisë Romake të Lindjes.

Qyteti atëherë ishte i rrethuar me mure, mbetjet e të cilave mund të admirohen edhe sot. Gjatë sundimit të perandorit Justinian, u vendos që të ndërtohej kisha e Hagia Sophia. Në shekullin e 6-të qyteti u bë qendra e kishës ortodokse.

Më 29 maj 1453, nën udhëheqjen e Mehmetit II, qyteti u pushtua nga turqit dhe që atëherë u bë kryeqyteti i Perandorisë Osmane. 

Pastaj edhe vendi më i rëndësishëm i botës islame. Gjatë kësaj kohe filloi ndërtimi i pallateve madhështore, xhamive të reja dhe shndërrimi i pjesëve të kishave në to.

Në shekullin e 19-të filloi evropianizimi i qytetit, duke zëvendësuar ndërtesat tradicionale turke me arkitekturë barok dhe rokoko.

Më 28 mars 1930 qyteti mori një emër të ri - Stamboll (emri turk i qytetit është Stamboll). Emri u ndryshua kryesisht për shkak të kontakteve ndërkombëtare.

Ushqimi në Stamboll 

Ushqimi turk është vërtet i shijshëm. Ekziston një shumëllojshmëri e madhe e pjatave, si perime ashtu edhe mish. 

Megjithatë, pjatat me mish janë më të zakonshmet. Turqit hanë kryesisht mish viçi dhe deleje. Mishi i derrit nuk është një mish që mund të gjendet kudo, pasi turqit nuk e hanë atë për arsye fetare. 

Turqit i duan supat, veçanërisht ato në formë kremi. Mercimek Corbasi është supa më e njohur turke. Ka disa lloje në dispozicion, në varësi të ngjyrës së thjerrëzave të përdorura. Qebapi i vërtetë turk është gjithashtu shumë i ndryshëm nga ai që mund të gjejmë në Poloni. 

Turqit i kushtojnë shumë rëndësi ushqimit, shijes dhe cilësisë së tij. Ata nuk i pëlqejnë pjatat e yndyrshme dhe të ndërlikuara. Salcat kryesore që përdoren në Turqi janë lëngu i limonit, uthulla e rrushit dhe salca e shegës. 

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm dhe më i madh i ditës për turqit. Ata hanë pjata me vezë, mish – kryesisht sucuk – ose sallam viçi, perime, patate të skuqura, djathë, reçel, petulla, krem ​​me çokollatë, çalla dhe madje edhe supë! 

Në Turqi ekziston një traditë e pirjes së çajit. Çdo turk pi 3,5 kilogramë çaj të tharë në vit! Çaji turk dallohet për aromën e tij të thellë. 

Ndërsa jeni në Turqi, duhet të provoni edhe Nargile. Zakonisht ka shumë shije në dispozicion, kështu që secili mund të zgjedhë më të përshtatshmet për veten e tij. Në Stamboll, ju mund të gjeni lehtësisht kafene ku mund të pini duhan Nargile. Shumë nga këto vende ofrojnë edhe lojërat karakteristike turke - Tavla dhe Okey.   

Transporti

Ka shumë mjete të ndryshme transporti në Stamboll, duke përfshirë tramvaj, metro, metrobus, autobus, minibus, taksi dhe traget. Kështu që ju mund të arrini lehtësisht në çdo vend. Praktikisht në çdo lloj transporti publik ka ekrane që tregojnë emrin e stacionit dhe në disa prej tyre edhe një hartë të qytetit. 

Çmimet dhe atraksionet turistike në Stamboll

Për shkak të inflacionit aktual, norma e konvertimit nga lira turke në monedha të tjera si Euro ndryshon nga dita në ditë. Kontrolloni normat aktuale të konvertimit përpara udhëtimit tuaj.

Qyteti përmban shumë atraksione turistike, të vendosura në të dy anët evropiane dhe aziatike të qytetit. Me traget mund të shkoni edhe në Ishujt e Princave aty pranë.

Vende per te vizituar:

Hagia Sophia, ose Kisha e Urtësisë Hyjnore, është një ndërtesë madhështore që daton nga shekulli i 6-të. 

Ajo u ndërtua si bazilikë, më pas u shndërrua në xhami. Tani funksionon si muze. Ndodhet në lagjen Sarayburnu. Pranë Hagia Sophia janë Xhamia Blu, Hipodromi, Pallati Topkapi dhe Cisternat Yerabatan.

Ndërtesa u krijua gjatë sundimit të perandorit Justinian. Ai donte të rindërtonte Perandorinë Romake me kryeqytet Konstandinopojën. Hagia Sophia është një nga monumentet më të rëndësishme në historinë e arkitekturës botërore, kryesisht për shkak të madhësisë dhe funksionalitetit të saj. Emri i saj i parë ishte Megale Ekklesia, ose Kisha e Madhe, dhe nga shekulli i 5-të e tutje ajo u referua si Hagia Sophia - Urtësia e Shenjtë. Hagia Sophia, gjatë Perandorisë Romake shërbeu si një katedrale, kisha më e madhe në kryeqytet, ku u kurorëzuan sundimtarët. Të gjitha sipërfaqet përveç mureve prej mermeri të Hagia Sophia janë të zbukuruara me mozaikë të bukur.

Xhamia e Sulltan Ahmedit – Xhamia Blu

Xhamia Blu është një nga pamjet më të rëndësishme të qytetit, e admiruar nga të gjithë turistët që vizitojnë Stambollin, vendas dhe të huaj.  

Ndodhet përballë Muzeut Hagia Sophia dhe bukuria dhe madhështia e tij e ka tejkaluar disa herë. Edhe pse nuk është vepër e Mimar Sinanit, kjo strukturë përmban gjurmët e tij. Kjo xhami është ngritur në shekullin e 17-të. Me urdhër të Sulltan Ahmedit I. Xhamia Blu e ka marrë emrin nga pllakat blu që zbukurojnë brendësinë e ndërtesës. Kjo strukturë madhështore është një nga veprat më të rëndësishme të Perandorisë Osmane.

Kapalıçarşı – Pazari i Madh

Një nga pazaret më të mëdha dhe më të vjetra të mbuluara në botë, Pazari i Madh është 30,700 metra katrorë. Ai përmban më shumë se 60 rrugë dhe rrugica dhe 4000 dyqane.

Sipas një udhëtari osman, Kapalıcarsi arriti madhësinë e tij aktuale në shekullin e 17-të. Në atë kohë kishte më shumë se 4000 dyqane dhe afro 500 tezga. 

Për më tepër, për tregtarët që punonin aty, kishte objekte të tjera të ndryshme: restorante, një banjë turke dhe një xhami, si dhe të paktën 10 varre ose salla lutjesh më të vogla. Sot ai përmban gjithashtu një stacion policie, një klinikë, një zyrë postare, degë të shumicës së bankave kryesore dhe një qendër informacioni turistik.

Eminönü

Ndodhet në anën evropiane të qytetit. Është vendi më i famshëm në Stamboll. Një treg i madh, i hapur dhe i mbyllur. Mund të blini vërtet gjithçka atje. Për këtë arsye, si turistët ashtu edhe vendasit e vizitojnë shpesh këtë vend. Për këtë arsye, kur vendosni të shkoni në Eminonu, duhet të jeni të duruar, veçanërisht në fundjavë. 

Ky vend mban erë kafeje, erëzash orientale, ëmbëlsira turke apo parfume nga larg. Në të njëjtin vend ndodhet edhe Pazari Egjiptian.

Eminönü, i vendosur në gadishullin historik të Stambollit, është i rrethuar nga Briri i Artë në veri, Deti Marmara në jug, Bosfori në lindje dhe distrikti Fatih në perëndim. Është një nga vendet më të gjalla në qendër të qytetit. Në fillim të periudhës osmane, vendi u quajt Eminönü për shkak të pranisë së zakoneve të detit dhe u bë rrethi kryesor i Stambollit në vitet e para të republikës.

Ura e Galatës 

Është një urë që lidh dy pjesët e anës evropiane të Stambollit. Ato ndahen me ujë nga ngushtica e Bosforit. Ura e Galatas lidh rrethet Eminönü dhe Karaköy. Është ndërtuar në Bririn e Artë në skutën e gadishullit të Stambollit.

Është ndërtuar në vitin 1845. 

Në fund të shekullit të 19-të, për shkak të rritjes së trafikut të këmbësorëve, një stacion policie u ndërtua në fund të urës së Galatas për të kontrolluar më mirë rendin publik. Në kohët e vjetra, Ura e Galatas ishte veçanërisht e mbrojtur nga zjarret. Për të parandaluar djegien e dyshemeve prej druri, këmbësorët që kalonin urën gjatë ditës u ndaluan të pinin duhan dhe ura mbyllej gjatë natës.

Kulla e Galatas – Galata Kulesi

Një ndërtesë historike me një lartësi prej 69,90 metra, mure 3,75 metra të trasha, një diametër të brendshëm të kullës 8,95 metra dhe një diametër të jashtëm 16,45 metra. Trupi i strukturës besohet se peshon rreth 10,000 ton. 

Sa i përket Cisternave të Bazilikës dhe Kullës së Virgjëreshës, banorët e Stambollit kanë krijuar legjenda edhe për Kullën e Galatës. Sipas legjendës më të famshme, kur ngjiteni në kullë për herë të parë me të dashurin tuaj, me siguri do të martoheni me ta.

Kız Kulesi – Kulla e Vashës ose e Leanderit

Ndodhet rreth 200 metra nga pjesa aziatike e qytetit, në Üsküdar. Është një vend i vogël, por një nga vendet më të njohura në Stamboll. 

Kulla Leandra, e përkthyer fjalë për fjalë si Kulla e Vashës, aktualisht shërben si restorant, kafene dhe kontroll trafiku në ujërat e Bosforit. Nuk ka të dhëna të sakta se kur është ndërtuar, por ndoshta ka përfunduar në vitin 341. Emrat e mëparshëm kanë qenë Damalis dhe Leandros.

 Për kullën janë shkruar shumë legjenda. Më e famshmja prej tyre është historia për perandorin e famshëm, të cilit i thanë se një gjarpër helmues do të kafshonte vajzën e tij të dashur në ditëlindjen e saj të tetëmbëdhjetë. Perandori donte ta mbronte vajzën e tij nga tragjedia dhe vendosi ta mbyllte në një kullë në mes të Bosforit. Në ditëlindjen e saj të tetëmbëdhjetë, babai i dha vajzës së tij një shportë me fruta, pasi ishte shumë i lumtur që profecia ishte shmangur. Mirëpo, mes frutave ishte edhe një gjarpër helmues, i cili kafshoi vajzën. Ajo vdiq në krahët e të atit dhe për të kujtuar situatën, kulla u quajt Kız Kulesi, ose Kulla e Virgjëreshës. 

Kız Kulesi u hap për publikun për herë të parë në vitin 2000 dhe që atëherë shumë turistë e vizitojnë këtë vend unik çdo vit.

Pierre Loti Tepesi

Ndodhet në lagjen Fatih në anën evropiane të Stambollit. Ka një shtëpi çaji në kodër me një pamje të shkëlqyer të Bririt të Artë që shtrihet nga Eyup në Eminonu.
Përveç kësaj, ka një varrezë të madhe historike në kodër. Në kodër mund të arrihet me teleferik, me makinë ose në këmbë.

Kodra Camlica

Është një nga vendet më të njohura për t'u vizituar në Üsküdar. Ka një restorant në një kodër 260 m të lartë me një pamje të mrekullueshme të Stambollit. Një vend ideal për mëngjes ose darkë. 

Camlıca është një nga vendet më të bukura dhe më të larta në Stamboll, ajo është e ndarë në dy pjesë. Büyük Çamlıca më popullor është 265 metra mbi nivelin e detit. Kodra Camlica ka një kafene të stilit otoman, një restorant dhe një zonë pikniku.

Kodra është gjithashtu një pikë ndalimi për zogjtë e mëdhenj shtegtarë që migrojnë nga Evropa në Afrikë në fund të shtatorit dhe në fillim të tetorit.

Parku Emirgan

Ka një park të bukur plot me të gjitha llojet e luleve me një pamje mahnitëse të Bosforit. Çdo vit në prill ka një festë të tulipanëve që tërheq shumë turistë. 

Sheshi Ortaköy

Ortaköy është një nga lagjet e gjallë të Stambollit. I famshëm për jetën e saj të natës, baret, kafenetë dhe restorantet e bukura, një shesh me pamje nga Bosfori, dyqanet e suvenireve, artizanat dhe vendet me patate të pjekura. Vendet e njohura argëtuese shtrihen përgjatë vijës bregdetare të Ortaköy. Ajo është gjithashtu shtëpia e një prej xhamive më të njohura të Stambollit.

Pallati Dolmabahçe

Ndërtimi i Pallatit Dolmabahçe filloi në vitin 1843. Përfundimi i mureve rrethuese u festua në vitin 1856. Në pjesën e jashtme të ndërtesës u përdor guri, në muret e brendshme me tulla dhe në dysheme u vendos druri. Pallati ofron 45,000 m² hapësirë, 285 dhoma, 43 sallone, 68 tualete dhe 6 banja. Biblioteka, e cila ndodhet në të njëjtin seksion, është një vend i jashtëzakonshëm.

Cisterna e Bazilikës

Cisterna e Bazilikës, ose Bazilika e Cisternës, është më e madhja nga disa qindra cisterna antike që shtrihen nën qytetin e Stambollit, Turqi. Ajo u ndërtua në shekullin e IV nga Perandori Konstandin dhe u zgjerua nga Justiniani në 537 pas Krishtit. Gjatë kohës bizantine është përdorur si depo uji për Pallatin e Madh dhe për Pallatin Topkapi nën osmanët.

Pallati Topkapi

Pallati Topkapi ishte rezidenca e sulltanëve osmanë, tani një ndërtesë që shërben edhe si administratë shtetërore dhe qendër trajnimi. Pallati u ndërtua midis viteve 1460 dhe 1478 dhe ndodhet në pellgun e Sarayburnu në Detin Marmara, Bosfor dhe Bririn e Artë. Pallati është i rrethuar me mure të larta.

Në fillim të viteve 1950, sulltanët u zhvendosën në Pallatin Dolmabahçe në shekullin e 20-të. Një lëvizje e tillë ishte e nevojshme sepse pallati aktual nuk ishte i mjaftueshëm për të përmbushur kërkesat e protokollit dhe ceremonisë shtetërore të shekullit të 19-të. Thesari, reliket biblike dhe arkivat e perandorisë ruheshin në Pallatin Topkapi. 

Pallati Topkapi u shndërrua në muze më 3 prill 1924. Plani i Pallatit Topkapi përbëhet nga disa oborre dhe kopshte, banesa për punët e shtetit, ndërtesa dhe rezidenca e sundimtarit dhe ndërtesa për zyrtarët që jetojnë në pallat. Koleksionet jashtëzakonisht të pasura dhe historia e Pallatit Topkapi, e bëjnë këtë pallat një nga pallatet më të vlefshme për t'u parë në botë.


 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco