Efektet financiare/ FMN: Pandemia do shkaktojë recesionin më të rëndë të këtij shekulli

Efektet financiare/ FMN: Pandemia do shkaktojë recesionin më të rëndë të këtij shekulli

20:29, 09/04/2020

Sipas kreut të Fondit Monetar Ndërkombëtar, pandemia e koronavirusit do të shkaktojë recesionin më të rëndë në gati një shekull.

Kristalina Georgieva tha se se shumica e vendeve, pavarësisht nga të ardhurat e tyre, do të përballen me një rënie të të ardhurave.  

"Në fakt, ne parashikojmë recesionin më të rëndë të këtij shekulli " tha ajo.  

Një rikuperim i pjesshëm vitin e ardhshëm është i mundur, shpjegoi Georgieva, por vetëm nëse virusi do të marrë fund këtë vit.  

Fjalimi i saj vjen përpara takimeve të pranverës së javës së ardhshme për FMN dhe Bankën Botërore, të cilat do të zhvillohen ‘online’, për shkak të shpërthimit të pandemisë. 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco