Muzeu Britanik ngre alarm për objekte të vjedhura - I kërkon publikut dhe ekspertëve që të ndihmojnë në gjetjen e e tyre

Muzeu Britanik ngre alarm për objekte të vjedhura - I kërkon publikut dhe ekspertëve që të ndihmojnë në gjetjen e e tyre

21:07, 26/09/2023
A+ Aa A-

Muzeu Britanik i ka kërkuar publikut të ndihmojë në identifikimin dhe rikuperimin e artefakteve të lashta që janë zhdukur nga koleksioni i tij.

Muajin e kaluar një anëtar i stafit u shkarkua dhe policia nisi një hetim pasi rreth 2,000 thesare u raportuan të zhdukur, të vjedhur ose të dëmtuar gjatë një periudhe të rëndësishme kohore.

Muzeu tani ka thënë se shumica janë gurë të çmuar dhe bizhuteri greke dhe romake, dhe ka ndarë fotografi të artikujve të ngjashëm. Gjashtëdhjetë objekte janë kthyer.

Në një deklaratë, muzeu shtoi se 300 të tjerë ishin identifikuar dhe duhet të kthehen menjëherë.

Në përpjekje për të rikuperuar pjesën tjetër, ajo ka vendosur detaje dhe imazhe të llojeve të objekteve që mungojnë në faqen e saj të internetit .

“Nëse jeni të shqetësuar se mund të keni ose keni qenë në posedim të objekteve nga Muzeu Britanik, ose nëse keni ndonjë informacion tjetër që mund të na ndihmojë, ju lutemi na kontaktoni”.

Image

Si dhe xhevahiret klasike greke dhe romake, ka unaza, vathë dhe pjesë të tjera bizhuteri - disa që datojnë që nga epoka e bronzit të vonë.

Muzeu tha gjithashtu se do të punonte së bashku me një panel ndërkombëtar ekspertësh për të identifikuar dhe rikuperuar objektet dhe i kishte vendosur ato në Regjistrin e Humbjeve të Arteve.

James Ratcliffe, drejtor i rikuperimeve në Regjistrin e Humbjeve të Arteve, tha se muzeu kishte "balancuar me kujdes nevojën për të ofruar informacion për publikun për të ndihmuar përpjekjet e rimëkëmbjes me faktin se ofrimi i shumë detajeve rrezikon të luajë në duart e atyre që mund të veprojnë. me keqbesim”.

Një rishikim i pavarur i sigurisë së muzeut është nisur dhe do të mbikëqyrë gjithashtu përpjekjet për të rikuperuar objektet.

Lucy D'Orsi, shefi i policisë britanike të transportit dhe kryetar i përbashkët i rishikimit, tha se ata kishin parë "një fillim inkurajues të programit të rimëkëmbjes" dhe ishin "veçanërisht të impresionuar nga puna e palodhur dhe përkushtimi i stafit të Muzeut Britanik që punonte. me ne”.

Image

Drejtori i Muzeut Britanik, Hartwig Fischer, dha dorëheqjen nga posti i tij pasi u vodhën thesaret.

Institucioni me bazë në Londër ka qenë gjithashtu nën presion të shtuar nga vende të tjera, përfshirë së fundmi Kinën , për të kthyer artefakte të tjera në vendet e tyre të origjinës pas humbjeve të profilit të lartë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco