Zbulohet një nënvariant i llojit Delta të koronavirusit  në Izrael

Zbulohet një nënvariant i llojit Delta të koronavirusit në Izrael

16:33, 20/10/2021
A+ Aa A-

Izraeli ka konfirmuar rastin e një nënvarianti të llojit delta të koronavirusit, i cili ishte zbuluar më parë në disa vende evropiane, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Siç u tha, varianti AY 4.2 u identifikua në Izrael, dhe transportuesi është një djalë (11), i cili mbërriti nga Evropa.

Ai u testua në Aeroportin Ndërkombëtar Ben Gurion pranë Tel Aviv pas kthimit nga Moldavia dhe u vendos në karantinë, dhe kontaktet e tjera nuk u zbuluan.

Nënvarianti AY 4.2 është shfaqur disa herë në Mbretërinë e Bashkuar, ku nënvariantet e tendosjes delta thuhet se janë të rralla dhe nuk duket se paraqesin të njëjtin rrezik për infeksion shumë më të lartë si llojet e tjera.

Izraeli aktualisht po konsideron lehtësimin e kufizimeve në turizëm për shkak të rënies së numrit të të sapo infektuarve me koronavirus.

Plani i mëparshëm për hapjen e kufijve dështoi për shkak të rritjes së numrit të shtameve të delta të infektuara.

Në fund të gushtit dhe fillimit të shtatorit, numri i të infektuarve të rinj arriti në 11,000 në ditë.

Autoritetet izraelite kanë filluar një fushatë vaksinimi agresive me një dozë të tretë, përforcuese të vaksinës Pfizer / Biontek, duke çuar në një rënie të infeksionit.

Sot u njoftua se kishte 1,487 raste të reja të infeksionit në 24 orët e mëparshme.

Në Izrael, 8,021 njerëz vdiqën si rezultat i infeksionit koronavirus, dhe numri i pacientëve në gjendje të rëndë u ul nga 357 në 353.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco