Lajmi i fundit

EMRI/ I shumëkërkuar në Itali, arrestohet në Shijak i dënuari me 8 vite burg

Urdhëroi vrasjen e adoleshentit: Lideri i bandës famëkeqe 'Mara Salvatrucha' dënohet me burgim të përjetshëm

Urdhëroi vrasjen e adoleshentit: Lideri i bandës famëkeqe 'Mara Salvatrucha' dënohet me burgim të përjetshëm

11:35, 18/09/2021
A+ Aa A-

Houston, SHBA –Një lider 28-vjeçar i MS-13 u dënua me burgim të përjetshëm pa kusht për vrasje të rëndë të enjten, 16 shtator 2021, njoftoi Prokurorja e qarkut Harris, Kim Ogg.

Sipas autoriteteve, Omar Torres ishte në burgun e qarkut Harris në vitin 2016 kur urdhëroi disa anëtarë të tjerë të bandës të vrisnin një dëshmitar i cili po bashkëpunonte me autoritetet dhe e kishin përfshirë Torresin edhe në pritën vdekjeprurëse të një anëtari të bandës rivale, katër muaj më parë.

"Në vend që të shfaqte pendim pasi u arrestua për vrasjen me gjakftohtësi të dikujt, ky i pandehur e dyfishoi krimin dhe vrau një dëshmitar për të mbuluar gjurmët e tij," tha Ogg. "Dikush që mund të marrë jetë aq lehtë meriton ta kalojë pjesën tjetër të jetës së tij pas hekurave pa shansin për të dalë ndonjëherë."

Torres, 28 vjeç, u arrestua për rolin e tij në vdekjen e anëtarit të bandës rivale Noe Mendez i cili u qëllua për vdekje nga disa anëtarë të bandës MS-13 në 5720 Rampart në zonën Gulfton më 24 shkurt 2016.

Gjatë të shtënave, 16-vjeçari Estuar Quinonez ishte i pranishëm, dhe ai më vonë i tha policisë për të shtënat dhe pranoi të dëshmonte kundër Torres, qëi u arrestua dhe u vendos në burgun e qarkut Harris.

Policia tha katër muaj më vonë, anëtarët e bandës që vepronin me urdhra të Torres me telefonata nga burgu, i zunë pritë dhe e vranë 16-vjeçarin Quinonez në Buffalo Run Park në qytetin e Misurit më 13 qershor 2016 .

Një juri e qarkut Harris në gjykatën e dënoi Torres për vrasje të rëndë pas gati dy javësh në gjyq. Ai u dënua automatikisht me burgim të përjetshëm pa lirim. Vrasja e një dëshmitari, ose hakmarrja, është një krim kapital.

MS-13, ose Mara Salvatrucha, është një bandë transnacionale, që ka anëtarë në të gjithë Shtetet e Bashkuara.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco