Mario Draghi e quajti diktator, hakerret Erdogan ‘ngrin’ blerjen e 10 helikopterĂ«ve italianĂ«

Mario Draghi e quajti diktator, hakerret Erdogan ‘ngrin’ blerjen e 10 helikopterĂ«ve italianĂ«

17:32, 11/04/2021
A+ Aa A-

Ankaraja ka vendosur tĂ« ‘ngrijë’ blerjen e dhjetĂ« helikopterĂ«ve nga Italia, nĂ« shenjĂ« hakmarrje pĂ«r deklaratat e Kryeministrit italian, Mario Draghi, pasi ky i fundit e quajti Presidentin, Rexhep Tajip Erdogan ‘diktatori turk’.

Mediat e huaja shkruajnë se kostoja totale e tregut arrin 70 milion euro, me mundësinë e marrëveshjeve shtesë, me një vlerë totale prej 150 milion euro.

Në të njëjtën kohë, mesazhe paralajmëruese u dërguan dy kompanive të tjera private dhe grupit të sektorit të energjisë Ansaldo Energia, një pronar 40% i një kompanie të tretë, e cila po negocion blerjen e një termocentrali jashtë Stambollit . Tregtia midis dy vendeve, tejkalon 17 miliardë euro në vit.

Kujtohet se Kryeministri i ItalisĂ«, Mario Draghi e thirri Presidentin Turk Erdogan pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« drejtpĂ«rdrejt si “diktator” , duke thĂ«nĂ« se ndihej i turpĂ«ruar pĂ«r atĂ« qĂ« Presidentja e Komisionit Evropian duhej tĂ« vuante nĂ« Sofagate, kur u la nĂ« kĂ«mbĂ« pĂ«r shkak tĂ« mungesĂ«s sĂ« karrigeve.

“UnĂ« nuk jam aspak dakord me qĂ«ndrimin e Erdogan ndaj zonjĂ«s von der Layen. UnĂ« mendoj se kjo sjellje nuk ishte e pĂ«rshtatshme dhe mĂ« vjen shumĂ« keq pĂ«r poshtĂ«rimin qĂ« ajo duhej tĂ« pĂ«sonte. Me ta, le t’i quajmĂ« saktĂ«sisht siç janĂ«: diktatorĂ«, ne duhet tĂ« jemi tĂ« sinqertĂ« kur shprehim pikĂ«pamje tĂ« ndryshme”, tha ai.

Pas kĂ«saj deklarate tĂ« Draghit, ambasadori Italian nĂ« Ankara u thirr pĂ«r shpjegime. NĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n kohĂ«, Ministri i JashtĂ«m turk MevlĂŒt ÇavuƟolulu shkroi nĂ« TĂ«itter: “Ne dĂ«nojmĂ« dhe kthejmĂ« pa dyshim deklaratat e papranueshme dhe populiste tĂ« bĂ«ra nga Kryeministri i caktuar Italian kundĂ«r Presidentit tonĂ« tĂ« zgjedhur”.

Ankara: Kërkoni diktatorin në historinë italiane

Drejtori i Komunikimit i Presidentit Turk, Fahrettin Altun lĂ«shoi ​​njĂ« deklaratĂ« duke thĂ«nĂ«: “Kryeministri i emĂ«ruar Italian shkoi pĂ«rtej kufijve dhe thirri ‘diktator’ Rexhep Tajip Erdogan, i cili Ă«shtĂ« zgjedhur me 52% tĂ« votave tĂ« popullit Turk. Ne e dĂ«nojmĂ« kĂ«tĂ« stil qĂ« nuk i pĂ«rshtatet diplomacisĂ«. Ata qĂ« janĂ« duke kĂ«rkuar diktatorĂ«, le tĂ« shikojnĂ« nĂ« historinĂ« e ItalisĂ«.”

MĂ« vonĂ«, NĂ«nkryetari i AKP-sĂ« Numan Kurtulmus tha, “NĂ«se doni tĂ« shihni njĂ« diktator, shikoni historinĂ« tuaj, shikoni Musolinin.”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco