Kryeministri i dorëzohet sovranit, shpërndahet kabineti qeveritar në Liban

Kryeministri i dorëzohet sovranit, shpërndahet kabineti qeveritar në Liban

18:56, 10/08/2020

Pasditen e kësaj të hëne, Kryeministri i Libanit, Hassan Diab njoftoi dorëheqjen e qeverisë së tij pasi një shpërthim i fuqishëm i portit të Bejrutit, shkaktoi një trazirë publike kundër drejtuesve të vendit, raporton Reuters.

Shpërthimi i depove më 4 gusht, me më shumë se 2,000 ton nitrat amoniumi vrau të paktën 163 njerëz, u plagosën mbi 6,000 dhe shkatërruan rrëmujat e kryeqytetit, raporton Reuters.

Kabineti, i formuar në janar me mbështetjen e grupit të fuqishëm të Hezbollahut të mbështetur nga Irani dhe aleatët e tij, u takua të hënën, me shumë ministra që dëshironin të jepnin dorëheqjen, sipas burimeve ministrore dhe politike.

Ministri i Shëndetësisë, Hamad Hasan i tha Reuters se Kryeministri Hassan Diab së shpejti do të njoftonte dorëheqjen e të gjithë kabinetit.

Për shumë libanezë të zakonshëm, shpërthimi ishte kashta e fundit në një krizë të zgjatur për shembjen e ekonomisë, korrupsionin endemik, mbeturinat dhe qeverisjen jofunksionale dhe janë çuar në rrugë duke kërkuar ndryshimin rrënjësor.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco