Kina ndalon zyrtarisht ngrënien e qenëve, anullohet riti karakteristik i festivalit vjetor Yulin

Kina ndalon zyrtarisht ngrënien e qenëve, anullohet riti karakteristik i festivalit vjetor Yulin

12:30, 29/05/2020

Kina ka ndaluar ngrënien e mishit të qenit pas aprovimit të propozimit për t’i cilësuar ata si kafshë shoqërimi në vend të kafshë ferme si më parë.

Ministria kineze e agrikulturës dhe çështjeve rurale kërkoi ndryshimin e ‘disa zakoneve tradicionale në lidhje me qentë’ dhe nxit klasifikimin e tyre si kafshë ‘shoqërie, shpëtimi dhe shërbimi’.

Kjo lëvizje vjen më pak se një muaj para festivalit vjetor Yulin, gjatë të cilit mijëra qenë theren brutalisht dhe hahen në solsticin veror.

Ky vendim pritet të ndalojë vdekjen e 10 milionë qenëve në vit në Kinë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco