Erdogan kërcënon SHBA-në

Erdogan kërcënon SHBA-në

08:49, 14/02/2018

Turqia ndodhet në kurs konfrontimi me SHBA. Presidenti Erdogan i ka paralajmëruar trupat e SHBA se do të marrin një "shuplakë osmane", po të pengojnë një sulm të mundshëm ndaj kurdëve në Manbixh të Sirisë veriore.

Nga Deutsche Welle

Tensionet midis Turqisë dhe partnerit të NATO-s SHBA janë ashpërsuar. Para vizitës së ministrit të Jashtëm amerikan Rex Tillerson, Presidenti turk Rexhep Tayyip Erdogan u drejtoi një paralajmërim trupave të SHBA të drejtuara në rajonin sirian Manbixh. Në një fjalim që mbajti para grupit parlamentar të partisë së tij AKP në Ankara, Erdogani tha se nëse ushtarët amerikanë do të pengojnë një sulm të mundshëm turk ndaj milicëve kurdë YPG në Manbixh të Sirisë veriore, do të marrin një "shuplakë osmane".

Ministri i Jashtëm i SHBA, Tillerson do të vizitojë të enjten dhe të premten Ankaranë. "Natyrisht ne nuk do të hapim qëllimisht zjarr kundër tyre", tha Erdogani mes duartrokitjesh. "Por ne shpallim që tani, që do të zhdukim nga faqja e dheut çdo terrorist që do të shohim - duke nisur nga ata që qëndrojnë drejtpërdrejt pranë tyre. Dhe atëherë ata do të pranojnë, se për ta do të kishte qenë më mirë, që të mos kishin qendruar pranë terroristëve, të cilëve ata u rrahin shpatullat". Erdogani shtoi: "Është fare e qartë se ata që thonë se ne "do të reagojmë fort, po të na sulmoni" nuk kanë marrë në jetën e tyre ndonjë shuplakë osmane."

Erdogani kundër planeve të buxhetit të SHBA

Erdogani kritikoi edhe mbështetjen nga amerikanët të milicisë kurde YPG: "Vendimi i aleatit tonë për ndihma financiare për YPG-në do të ndikojë sigurisht vendimet, që do të marrim ne." Me këto fjalë Erdogani reagoi ndaj planeve të buxhetit të ministrisë së Mbrojtjes së SHBA, e cila parashikon 300 milionë dollarë për stërvitje dhe pajisje në Siri dhe 250 milionë dollarë për sigurimin e kufijve. Pas kësaj, mediet turke raportuan se gjithsej 550 milionë dollarët janë parashikuar në 2019-ën për milicët kurdë të YPG. YPG konsiderohet në aleatët më të rëndësishëm të SHBA në luftë kundër milicisë terroriste Shteti Islamik.

SHBA: jo plane për tërheqje ushtarësh nga Manbixhi

Ushtria turke nisi në 20 janar një ofensivë kundër YPG-së në rajonin e Sirisë Veriore Afrin. Erdogani ka kërcënuar disa herë se do të sulmojë pas kësaj YPG-në në Manbixh.

Qeveria e SHBA deklaroi se nuk ka plane që të tërheqë ushtarë nga Manbixhi. Javën e kaluar, dy oficerë të SHBA vizituan në mënyrë demonstrative forcat amerikane në qytet. Gazeta New York Times citoi gjeneralin e SHBA Paul Funk në një vizitë të trupave amerikane të stacionuara atje që tha duke pasur parasysh Turqinë: "Po të na sulmoni ne do të reagojmë ashpër. Do të mbrohemi."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Artani15/02/2018 02:14

O kelyshet e amerikes,cka u dhemb ana ku ju ka shpuar luluja,apo ana tjeter ku ju ka shpuar obama-banana. Nqs jeni kaq shum proamerikan dhe ju duket se amerika esht me e fort se sa Zoti dhe drejtesia e Tij kisha nje pyetje per ju ? A keni menduar veten te jeni arab,afgan apo palestinez ? Erdogani flet dhe vepron per interesin e turqise,dhe amerika deshi me be lufte ne kohen e kennedy me ruset dhe per pak i shpetuan katastrofes se luftes 3 boterore. Perse vall,a nuk ishte se amerika u ndjente e kercenuar ne kufijte e saj ?Dhe dijeni ju servilat e amabasades amerikane ne tr,apo ju kelyshet historiane te dollarit,drejtesia esht me e fort se sa celiku.

Toni ben14/02/2018 19:06

Haaha turk e mut

gramoz14/02/2018 18:38

Pordh jevgu, me çar e kercenon Ameriken o jevg me eunuket osman? Mos e kruj bythen e zez o zgjebs!

Kosta14/02/2018 11:04

Erdogani, ky lider i krimit ne lagjen e vete ne Stamboll nga edhe doli kryetar i njesise bashkiake dhe me vone po i mbeshtetur nga MAFIA turke mori edhe Stambollin, tani po jeton epoken e sulltaneve......ky injorante qe ka vetem 7 klase shkollim, tani shet pordhe....por e keqja me e madhe eshte se po e imiton ky injoranti rrugac yni, Rama pederasti pasiv.....mjere popujt turk dhe shqiptare se kush i drejton....

Kosta14/02/2018 11:04

Erdogani, ky lider i krimit ne lagjen e vete ne Stamboll nga edhe doli kryetar i njesise bashkiake dhe me vone po i mbeshtetur nga MAFIA turke mori edhe Stambollin, tani po jeton epoken e sulltaneve......ky injorante qe ka vetem 7 klase shkollim, tani shet pordhe....por e keqja me e madhe eshte se po e imiton ky injoranti rrugac yni, Rama pederasti pasiv.....mjere popujt turk dhe shqiptare se kush i drejton....

Ceni14/02/2018 08:59

Ky perfaqesues i injorances ka marre kurajon te kercenoje SHBA.

Shto koment