27 Shtator 1937, Xhanfize Frashëri hapi në Tiranë të parën klinikë private

27 Shtator 1937, Xhanfize Frashëri hapi në Tiranë të parën klinikë private

09:29, 27/09/2017
Doktoresha Xhanfize Frashëri, e diplomuar për mjekësi në Filadelfia të Shteteve të Bashkuara, më 27 Shtator 1937, u kthye në Tiranë dhe hapi klinikën e parë private për sëmundjet gjinekologjike dhe pediatrike. Ajo ishte mjekja e parë në vëndin tonë. Referencat: Thimi Çollaku / Kalendari i botës shqiptare/qmksh

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment