1952: Kur Gjon Mili ndeshi, në Takimin e 12-të Ndërkombëtar të Fotografisë në Francë, macen e tij 'Blackie'

1952: Kur Gjon Mili ndeshi, në Takimin e 12-të Ndërkombëtar të Fotografisë në Francë, macen e tij 'Blackie'

07:00, 28/06/2021
A+ Aa A-

Nga Aurenc Bebja, Francë

“American Photographer” ka botuar, në dhjetor të 1981, një shkrim special për fotografin e njohur shqiptaro-amerikan Gjon Mili, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Raport nga Provence (Francë)

Image

Burimi : American Photographer / “Gjoni Mili i rrethuar nga admiruesit e tij në Arles” – Foto : Robert Solywoda

Arles, Francë – Në 1952, Gjon Mili udhëtoi në çdo cep të Provence për të bërë një ese për revistën Life; këtë vit, ai u kthye si i ftuar nderi në “Takimin e dymbëdhjetë ndërkombëtar të fotografisë”, ku fotografët mblidhen gjatë gjithë verës për ekspozita, prezantime dhe seminare studentore.

Për Milin ishte një përvojë mbresëlënëse dhe shumë nga miqtë e tij (përfshirë Henri Cartier-Bresson, i cili rrallë merr pjesë në evenimente të tilla) bënë një përpjekje të veçantë për të qenë me të.

Puna e Milit u prezantua një mbrëmje në pjesën e jashtme të teatrit antik romak. Në shfaqjen e imazheve të tij në atë ekran gjigant dhe veçanërisht ai i maces së tij Blackie, fytyra e Milit rrezatoi. 

Në përfundim të prezantimit, ai u gjet përballë një turme të madhe dhe me hezitim qëndroi për të pritur duartrokitjet e audiencës. I pyetur nëse ndihej shkëlqyeshëm, Mili u përgjigj në mënyrë tipike të matur : “Jo, por ndihem më mirë.” — A.W./ (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania)

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco