Kur princeshat, motrat e Zogut, u pritën në Shtëpinë e Bardhë nga Presidenti Rusvelt

Kur princeshat, motrat e Zogut, u pritën në Shtëpinë e Bardhë nga Presidenti Rusvelt

14:28, 29/04/2020
A+ Aa A-

Nga Aurenc Bebja, Francë

?“L’Intransigeant” ka botuar, të mërkurën e 16 marsit 1938, në faqen n°10, një shkrim në lidhje me pritjen e motrave të mbretit Zog asokohe në Shtëpinë e Bardhë nga çifti presidencial Roosevelt, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Princeshat e Shqipërisë vizitojnë znj. dhe z. Roosevelt

“Princeshat Maxhide, Myzejen dhe Ruhie, motrat e Mbretit të Shqipërisë, u pritën në Shtëpinë e Bardhë në Uashington, ku z. dhe znj. Roosevelt pinë një çaj (bënë një pritje) për nder të tyre.

Më sipër : tri princeshat duke u larguar nga stacioni i trenit, të shoqëruara nga policët përgjegjës për sigurinë e tyre.”/Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco