'Sulltani kërkon ta largojë, e çon Ismail Qemalin Guvernator të Tripolit'

'Sulltani kërkon ta largojë, e çon Ismail Qemalin Guvernator të Tripolit'

10:22, 21/02/2020
A+ Aa A-

Nga Aurenc Bebja, Francë

“L’Événement” ka botuar, të hënën e 16 prillit 1900, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me arsyen e emërimit të Ismail Qemalit nga Sulltani në postin e guvernatorit të Tripolit, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Turqi

Sulltani, i cili dëshironte të largonte nga Kostandinopoja Ismail bej Qemalin,  këshilltarin e Shtetit, i njohur për ndjenjat e tij anglisht-folëse (anglofone) dhe patriot liberal, e emëroi atë Guvernator të Përgjithshëm të Tripolit të Barbarisë. Ky emërim konsiderohet si një izolim (dëbim).

Sulltani thirri në pallat komisionin ministror për të marrë një vendim në lidhje me kërkesat e Shoqërisë Franceze të Hekurudhave Bejrut-Damask./Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco