Lajmi i fundit

ÇIM PEKA LIVE/ Hajduti rezolutë për korrupsionin

Mit'hat Frashëri: 'Populli shqiptar do të ftohet të votojë për republikën ose monarkinë'

Mit'hat Frashëri: 'Populli shqiptar do të ftohet të votojë për republikën ose monarkinë'

11:49, 03/02/2020
A+ Aa A-

Nga Aurenc Bebja, Francë 

"L’Aurore' ka botuar, të shtunën e 27 gushtit 1949, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me propozimin e Mit’hat Frashërit për kthimin e mbretit Zog në fronin shqiptar, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut 'Dars (Klos), Mat – Albania\, e ka sjellë për publikun shqiptar :

'Dje, para shtypit, Mit’hat Frashëri prezantoi komitetin e 'Shqipërisë së Lirë' për të cilin është kryetar dhe i cili ka për mision të luftojë komunizmin.

I pyetur për synimet e Mbretit Zog, Z. Frashëri u përgjigj se populli shqiptar do të ftohet, një ditë pas çlirimit të tij, të votojë për republikën ose monarkinë."

  “Dje, para shtypit, Mit’hat Frashëri prezantoi komitetin e “Shqipërisë së Lirë” për të cilin është kryetar dhe i cili ka për mision të luftojë komunizmin.

  I pyetur për synimet e Mbretit Zog, Z. Frashëri u përgjigj se populli shqiptar do të ftohet, një ditë pas çlirimit të tij, të votojë për republikën ose monarkinë.”/ Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania.

  © SYRI.net

  Lexo edhe:

  Komentet

  Shto koment

  Denonco