Lajmi i fundit

LIVE/ Qytetarët tubim në mbështetje të liderit të opozitës, Sali Berisha

Esat Pasha flet për arrestimin: Austria dhe oficerët holandezë komplotuan kundër meje

Esat Pasha flet për arrestimin: Austria dhe oficerët holandezë komplotuan kundër meje

09:23, 18/01/2020
A+ Aa A-

Nga Aurenc Bebja, Francë.

“Le Temps” ka botuar, të shtunën e 23 majit 1914, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me intervistën e Esat Pashë Toptanit në “Il Mattino”, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Esat Pasha akuzon Austrinë dhe instruktorët hollandezë - (Shkresë nga korrespondenti ynë i veçantë)

Romë, 22 maj. – Esat Pasha, i intervistuar nga “Mattino”, bëri deklaratat e mëposhtme: “Austria dhe oficerët hollandezë kanë bërë marrëveshje konspirative ndaj meje. Gjatë ditës së arrestimit tim, këta të fundit u shpërndanë njëqind e pesëdhjetë pushkë nacionalistëve katolikë për të rrethuar shtëpinë time. Jam i bindur se kryengritja që më largoi nga Durrësi buron nga një komplot midis Austrisë dhe oficerëve hollandezë. Do ta gjej provën, e cila do të mund të përdoret për historinë e Shqipërisë.”

Esat Pasha është i bindur se do të mund të kthehet së shpejti në Durrës.

  /Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania)

  © SYRI.net

  Lexo edhe:

  Komentet

  Shto koment

  Denonco