Shtypi francez në 1954: Enver Hoxha arrestohet për tradhti, pas akuzave të rënda të Shehut

Shtypi francez në 1954: Enver Hoxha arrestohet për tradhti, pas akuzave të rënda të Shehut

08:19, 28/10/2019
A+ Aa A-

Nga Aurenc Bebja, Francë

“Paris-presse” ka botuar, tĂ« enjten e 29 korrikut 1954, nĂ« faqen n°3, njĂ« shkrim nĂ« lidhje me arrestimin e Enver HoxhĂ«s, pas akuzave tĂ« rĂ«nda tĂ« Mehmet Shehut, tĂ« cilin, Aurenc Bebja, nĂ«pĂ«rmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellĂ« pĂ«r publikun shqiptar : 

Ish-presidenti shqiptar Enver Hoxha arrestohet për tradhti

“TiranĂ«, 28 korrik – Kriza politike, e pĂ«rhapur nĂ« ShqipĂ«ri qĂ« prej disa muajsh, ka çuar nĂ« arrestimin e ish-presidentit Enver Hoxha, njeriut tĂ« fortĂ« tĂ« regjimit, i cili nuk ishte mĂ« “i preferuari” i MoskĂ«s.

Ne e dimë që javën e kaluar Enver Hoxha kishte paraqitur dorëheqjen e tij në Parlament, duke kërkuar që rivali i tij, nënkryetari i Këshillit, Mehmet Shehu, të emërohej si pasardhësi i tij, gjë që u bë.

Mehmet Shehu sapo e ka akuzuar paraardhësin e tij për tradhti, si pro-titist, frikacak dhe pro-perëndimor. Së shpejti Enver Hoxha do të gjykohet nga një gjykatë speciale.

Thuhet se Mehmet Shehu po pĂ«rgatit njĂ« spastrim serioz qĂ« synon forcimin e qeverisĂ« dhe partisĂ«, nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« tĂ« ruhet pĂ«r Bashkimin Sovjetik fortesa shqiptare, nĂ« njĂ« moment kur Jugosllavia, Greqia dhe Turqia po pĂ«rgatiten tĂ« nĂ«nshkruajnĂ« aleancĂ«n ushtarake ballkanike.”/Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco