Në 1923, kur myslimanët shqiptarë vendosën shkëputjen nga Kalifati dhe shpallën autonominë Foto nga Kongresi i parë mysliman shqiptar

Në 1923, kur myslimanët shqiptarë vendosën shkëputjen nga Kalifati dhe shpallën autonominë

08:27, 25/05/2019
A+ Aa A-

Nga Aurenc Bebja, Francë

“Le Grand Echo du Nord de la France” ka botuar, të premten e 6 prillit 1923, në ballinë, një shkrim në lidhje me vendimin historik të ndërmarrë në Kongresin mysliman shqiptar në Tiranë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Myslimanët shqiptarë shkëputen nga Kalifati

“Shkodër, 4 prill – Kongresi mysliman, i mbajtur në Tiranë, vendosi të shkëputet nga Kalifati dhe të themelojë autonominë fetare të Shqipërisë. Kongresi vendosi të ndalojë poligaminë, avdeset fetare dhe ferexhen për gratë. Lutjet do të bëhen (recitohen) në këmbë. Kjo reformë po shkakton një emocion të madh në Shqipëri dhe është fillimi i një revolucioni të vërtetë në botën myslimane që njoftohet se do të ketë pasoja.”Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania

  *Foto e ballinës, vendosur nga Syri.net

  © SYRI.net

  Lexo edhe:

  Komentet

  Shto koment

  Denonco